Sophia Loren, ikona e artë e kinemasë

Aktorja më e famshme italiane në botë mbush 89 vjeç.


Nga Saimir Z. Kadiu

Sophia Loren mbush 89 vjeç.

Ikona e kinemase italiane dhe asaj evropiane.

Me e madhe edhe se Marlene Dietrich, Ingrid Bergman apo Greta Garbo.

Simboli i nje plejade te arte te neorealizmit italian ne kinema.

 

 

Legjenda e kinemase italiane ne nje grup te tille te paperseritshem me yje si Ana Magnani, Gina Lollobrigida, Silvana Mangano, Monica Vitti, Antonella Lualdi, Claudia Cardinale, Luçia Boze.

Aktorja me e famshme italiane ne bote.

Padyshim # 1…

 

2 “Oscar” (me “La Ciociara” u bë e para aktore jo në gjuhën angleze që e fitonte), 5 “Golden Globe”, 1 “Luan i Artë”, 1 “Coppa Volpi”, 1 çmim në Cannes, 1 “Ari i Artë” në Berlin, 7 “David di Donatello”.

Gjatë karrierës së saj, Loren ka punuar me regjisorë të njohur, si Charlie Chaplin, Sidney Lumet, Michael Curtiz dhe italianët Vittorio De Sica, Ettore Scola, Mario Monicelli, Dino Risi.

Ka interpretuar me aktoret me te medhenj te botes si asnje aktore tjeter.

Charlie Chaplin, Marlon Brandon, Cary Grant, John Wayne, William Holden, Anthony Quinn, Paul Newman, Robert de Niro, Marcelo Mastroianni, Omar Sharif, Charlton Heston, Peter Sellers, Richard Burton, Frank Sinatra, Gregory Peck, Vittorio Gasmann, Stephen Boyd, Alan Ladd, Alain Delon, Gerard Depardieu, Jean Paul Belmondo, Raf Vallone, George Peppard, Anthony Perkins.

Sa shumë na kishin munguar emisionet për fëmijët!

Aq shumë na kishin munguar emisionet për fëmijë në studion e TVSH-së, saqë po i ndjek edhe unë me ëndje!!!

Global 360

Trump pa imunitet, gjyqtarja: Do të ndiqet penalisht!

Donald Trump është i pari ish-president që përballet me akuza penale.

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Gjashtë shtetet e lëkundura, që do të vendosin për të ardhmen e gjeopolitikës

Cliff Kupchan është kryetar i institutit kërkimor “Eurasia Group”.

OPED

102-vjeçari që drejton shoqatën “Avni Rustemi” në Amerikë

102 herë që Vasil Malita ynë pret e përcjell shokë e miq, bashkatdhetarë të udhëve të atdheut e në emigracion.

Profil

Rauf Fico, diplomati brilant me vizion perëndimor

Rauf Fico përcaktoi juridiksionin e konsullatave shqiptare dhe Konsullatave të Nderit të Shqipërisë jashtë vendit.

Masmedia

Sa shumë na kishin munguar emisionet për fëmijët!

Aq shumë na kishin munguar emisionet për fëmijë në studion e TVSH-së, saqë po i ndjek edhe unë me ëndje!!!