Piktori Gazmend Freitag i dhuron Ismail Kadaresë portretin e tij

Piktori shqiptar me banim në Austri u prit në rezidencën verore të Ismail Kadaresë në Durrës


Pushimet verore të Gazmend Freitag në Shqipëri këtë herë nuk ishin vetëm për relaksim. Ai ishte edhe në një mision: t’i jepte portretin që kishte vizatuar shkrimtarit të madh dhe me famë botërore Ismail Kadare. Gazmendi u prit në rezidencën verore të Ismail Kadaresë në Durrës. E shkrimtari i njohur ka mbetur i kënaqur me bisedën dhe portretin e tij të realizuar nga Gazmend Freitag.

Gazmend Freitag përgjatë vizitës në rezidencën e Ismail Kadaresë në Durrës, Shqipëri, me Ismail Kadare dhe Asie Duka.
9 shtator 2023 © Bujar Hudhri

Por nuk ishte vetëm një shkrimtar dhe një piktor që u takuan atje: jo, ishte i pranishëm edhe botuesi dhe themeluesi i njohur shqiptar Bujar Hudhri i Shtëpisë Botuese Onufri, si dhe redaktorja Asie Duka. Një takim i mrekullueshëm i mendjeve të mëdha.

Gazmend të premten për të vizituar Ismail Kadarenë në rezidencën e tij në Qerret, Kavajë në Shqipëri, 9 shtator 2023 © Bujar Hudhri

class=”alignnone size-full wp-image-45553″ />

Në vitin 2005, Kadare u nderua me Çmimin Ndërkombëtar Man Booker dhe në vitin 2009 me Çmimin Princi i Asturias. Sipas Fondacionit Princi i Asturias, ai është një nga shkrimtarët dhe intelektualët më të rëndësishëm evropianë të shekullit të 20-të dhe një zë i letërsisë botërore kundër totalitarizmit. Ai konsiderohet si autori shqiptar më i suksesshëm dhe më i përkthyer ndërkombëtarisht.

Shën Naumi i Premtuar!

Cfarë e detyroi Zogun të lëshojë këtë territor të bukur me një artefakt të tillë historik në duart e sllavëve…

Global 360

Papa Françesku: Të mos përdoren lëndët djegëse të papërpunuara!

Kreu i Selisë së Shenjtë i bërë këto deklarata para një Samiti për Klimën që po mbahet në Dubai

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Gjashtë shtetet e lëkundura, që do të vendosin për të ardhmen e gjeopolitikës

Cliff Kupchan është kryetar i institutit kërkimor “Eurasia Group”.

OPED

Shën Naumi i Premtuar!

Cfarë e detyroi Zogun të lëshojë këtë territor të bukur me një artefakt të tillë historik në duart e sllavëve…

Profil

Rauf Fico, diplomati brilant me vizion perëndimor

Rauf Fico përcaktoi juridiksionin e konsullatave shqiptare dhe Konsullatave të Nderit të Shqipërisë jashtë vendit.

Masmedia

Shën Naumi i Premtuar!

Cfarë e detyroi Zogun të lëshojë këtë territor të bukur me një artefakt të tillë historik në duart e sllavëve…