Një nderim për Ismail Kadarenë, një shkrimtar që me të vërtetë e meritonte çmimin Nobel

Melanie McDonagh, artikull special në të përditshmen britanike “The Spectator”

Ismal Kadare i ndryshoi rrënjësisht raportet midis letërsisë shqipe dhe asaj europiane

Fjala në AKADEMINË SOLEMNE për shkrimtarin dhe akademikun Ismail Kadare

Letërsia e Kadaresë, një nga pesë krijimtaritë më të rëndësishme në botë

Botuesi francez: Ismail Kadare është një nga shkrimtarët madhorë të epokës.

Faleminderit Mjeshtër i Madh, pusho në paqe!

Trashëgimia e Ismail Kadare do të mbetet ngaherë në kujtesën dhe zemrën tonë në çdo rresht e varg të tij.

Shkrimtari franko-shqiptar u largua prej nesh!

Fjala e Sh.E. Catherine Suard, Ambasadore e Francës në Shqipëri, në ceremoninë e lamtumirës të shkrimtarit Ismail Kadare, në Akademinë e Shkencave

Lamtumirë gjeni! Ismail Kadare përcillet për në banesën e fundit me duartrokitje dhe lule të bardha mbi arkëmort

Me duartrokitje dhe karafila të bardhë mbi arkëmort të hedhura nga të pranishmit, është përcjellë për në banesën e fundit kolosi i letërsisë shqipe, Ismail Kadare!

Lamtumira për Kadarenë/ Presidenti Begaj: Bashkë me Nënë Terezën, u shndërrua në emblemën ndërkombëtare të Shqipërisë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, zhvilloi sot homazhe në nder të shkrimtarit të.

Lamtumira e fundit për Kadarenë, Rama: Përcillet nën hijen e shenjtores Nënë Terezë, shqiptari që i takon botës

Kryeministri Edi Rama mbajti sot fjalën e rastit në ceremoninë e lamtumirës së fundit të shkrimtarit, gjeniut të letrave shqipe Ismail Kadare, i cili ndërroi jetë dy ditë më parë.

Gjirokastra vajton për Kadarenë! Shtëpia ku lindi mbushet me vizitorë, qyteti i gurtë do t’i ngrejë monument

Në Gjirokastër është çelur libri i ngushëllimeve për ndarjen nga jeta të shkrimtarit Ismail Kadare.

Rama: Ismail Kadare e ngjiti gjuhën shqipe në majën më të paarritur nga asnjë lëvrues i saj

Kryeministri Edi Rama u shpreh sot se, Ismail Kadare e ngjiti gjuhën shqipe në majën.