Ormira Lulani, “Bukuroshja e Artit”

Me rastin e Ditës së Bekuar të Lindjes së Ormira Lulanit, piktores së mrekullueshme.


Nga Dash Frashëri

“Bukuroshja e Durrësit” vlerësohet si një nga mozaikët më të bukur të Ilirisë së dikurshme. Është një nga artefaktet më të fotografuara që ndodhet në Muzeun Historik Kombëtar. Autori është i panjohur për ne. Por, ka lënë gjurmën e tij mijëravjeçare.

“Bukuroshja e Artit”. Kështu do ta quaja Ormira Lulanin, piktoren e mrekullueshme, vazhduesen e denjë të “Dinastisë Lulani”.

Trashëgimia artistike rrjedh natyrshëm te vajza e Ismail Lulanit (1935-2002), një prej piktorëve më të shquar shqiptarë. Pedagogun e qindra piktorëve të disa dekadave.

Ormira Lulani, e vizatuar nga babai i saj, Ismail Lulani

Për t’i bërë një portret Ormira Lulanit duhet të përdor 326 ngjyra nga paleta e një piktori. Të marr nga ngjyrat e katër stinëve.

Por, më bukur se ajo, askusht tjetër nuk e pikturon dot Ormirën.

Piktore e talentuar. Drejtuese e shkëlqyer e VIZart. Organizatore perfekte ekspozitash kombëtare dhe ndërkombëtare. Anëtare jurie ndërkombëtare.

Ismail Lulani ka krijuar disa nga pikturat më të bukura të fondit të arteve figurative shqiptare.

Por, Ormira ka krijuar stilin e saj. Profilin e saj.

Së bashku edhe me piktorin e famshëm, Helidon Haliti, përmes shoqatës së tyre, VIZart, kanë organizuar rregullisht ekspozita të formtatit ndërkombëtar.

 

Ormira e ndjen të bukurën. E shijon atë. Si një artiste!

Ajo është si një princeshë arti mes artistëve.

Sot, ajo ka ditëlindjen. Por, udhëtimi i saj artistik vazhdon…


______________________

Tiranë, 12 shtator 2023

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…

Global 360

Gërvalla: Përshpejtim i procesit të anëtarësimit në BE për ruajtjen e paqes në rajon

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla, mori pjesë në takimin e grupit “Miqtë e Ballkanit…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…