Nderime për çfarë ke bërë Bujar!

Pa Bujarin dhe Onufrin vepra e Kadaresë nuk do të kishte qenë kurrë kjo që është, jo në përmbajtje, por në formë dhe në menaxhim


Nga Mentor Kikia

Nderime për çfarë ke bërë Bujar!

Bujar Hudhri është një model, një specie njerëzore në zhdukje, sa i takon vullnetit, ndershmërisë dhe pasionit me të cilin punon. Jo sepse unë e kam mik, por sepse e njoh mjaftueshëm për të arritur në këtë përfundim.

Megjithatë, si botues, ai ka një kontribut të madh, sepse po i lë trashëgim letërsisë dhe memorjes shqiptare, në mënyrën më të përsosur dhe me cilësore, veprën e njeriut më të madh të letërsisë shqipe(nuk dihet se kur Shqipëria të prodhojë sërish një shkrimtar të këtyre përmasave).

Bujari vuri një bast me ekskluzivitetin e Kadaresë, dhe nuk dimë në final se kush fitoi, Bujari, Kadareja apo të dy.

Por, pa Bujarin dhe Onufrin vepra e Kadaresë nuk do të kishte qenë kurrë kjo që është, jo në përmbajtje, por në formë dhe në menaxhim. Sikundër që Onufri, nuk do të ishte ky që është, dhe që tani nuk ndahet dot nga emri i Kadaresë. Eshtë një nga ato raste kur një botues dhe autori i tij lidhen kaq shumë. Ata që e njohin nga afër, dinë edhe se Bujari e Kadareja nuk kanë bashkë vetëm raportin botues-autor, por një marrëdhënie njerëzore shumë përtej saj.

Kadareja do të vlejë përjetësisht për çfarë ka shkuar vetë, por edhe për çfarë do të shkruajnë për të.
Ndaj dhe Bujari ka fatin e madh të jetë edhe biografi më i mirë i tij. Unë e kam kërcënuar që, nëse nuk do ta bëjë, do ta marr “peng” dhe ta detyroj të rrëfehet.

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku

Global 360

Osmani në Turqi për Forumin Diplomatik të Antalias

Me ftesë të Presidentit Recep Tayyip Erdogan, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Turqi

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku