Shqipëria dhe Mbretëria e Arabisë Saudite, bashkëpunim në luftën kundër krimit kibernetik

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi ndodhet për një vizitë zyrtare në Riad, me ftesë të princit Abdulaziz bin Saud bin Nayef bin Abdulaziz.


Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ndodhet për një vizitë zyrtare në Riad, me ftesë të princit Abdulaziz bin Saud bin Nayef bin Abdulaziz.

Çuçi bën të ditur në një postim në rrjetet sociale se në kuadër të kësaj vizite u nënshkrua marrëveshja e parë në fushën e sigurisë mes Mbretërisë së Arabisë Saudite dhe Shqipërisë.

Ministri thekson se kjo marrëveshje mundëson një bashkëpunim më të drejtëpërdrejtë në luftën kundër krimit të organizuar, luftën kundër krimit kibernetik, terrorizmit dhe të gjitha formave të tjera të paligjshmërisë që destabilizojnë sigurinë në rajonet përkatëse.

Gjithashtu, shton Çuçi marrëveshja kontribuon në rritjen e bashkëpunimit dypalësh në zhvillimin e kapaciteteve të Policisë së Shtetit për përballjen me krimin transnacional.

“Duke punuar së bashku ndërtojmë një ekosistem të sigurt dhe të qëndrueshëm për të garantuar prosperitetin e vendeve tona”, nënvizon ministri. /ATSH

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.

Global 360

NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Rutte-s me Kosovën ndër vite

Sekretarët e përgjithshëm të NATO-s zgjidhen me konsensus nga të 32 vendet anëtare.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.