New York, Olta Xhaçka takohet me ministrin e Jashtëm të Egjiptit, Sameh Hassan Shoukry

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka ndodhet në New York, në javën e Nivelit të Lartë të Sesionit të 76-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB.


Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka ndodhet në New York, pjesë e delegacionit shqiptar të kryesuar nga Kryeministri Rama, në javën e Nivelit të Lartë të Sesionit të 76-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB.

Në ditën e parë të qëndrimit në New York, Ministrja Xhaçka, zhvilloi një takim me homologun e saj egjiptian, Sameh Hassan Shoukry.

Ministrja Xhaçka falënderoi homologun e saj për mbështetjen e Egjiptit në zgjedhjen e Shqipërisë si anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit.

“📍Në New York 🇺🇸, për javën e Nivelit të Lartë të sesionit të 76-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB 🇺🇳, ku pata një takim mjaft pozitiv me Ministrin e Punëve të Jashtme të Egjiptit, Sameh Hassan Shoukry.
Vlerësova bashkëpunimin shumë të mirë mes Shqipërisë dhe Egjiptit në organizata ndërkombëtare. Jam e bindur se gjatë mandatit të Shqipërisë në Këshillin e Sigurimit, i cili nis në 1 janar 2022, ne do të ndërtojmë mbi këto baza solide dhe lidhjet historike mes dy vendeve, për të forcuar dhe zhvilluar më tej marrëdhëniet në të gjitha fushat me interes të ndërsjellë. 🇦🇱🤝🇪🇬”, shkruan Xhaçka.

Të dy ministrat vlerësuan nivelin shumë të mirë të marrëdhënieve midis dy vendeve dhe ndanë mendimin se ekzistojnë mundësitë për zhvillimin e mëtejshëm të tyre, kryesisht në aspektin ekonomik.

Në këtë kuadër, ata theksuan rëndësinë e mbajtjes të Sesionit të Parë të Komisionit të Përbashkët Ekonomik, si një forum i rëndësishëm për diskutimin dhe eksplorimin e mundësive për rritjen e bashkëpunimit ekonomik dhe shkëmbimeve tregtare mes dy vendeve.

📍Në New York 🇺🇸, për javën e Nivelit të Lartë të sesionit të 76-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB 🇺🇳, ku pata një…

Posted by Olta Xhacka on Monday, September 20, 2021

Sulmi kibernetik nga Irani, Shqipëria plan strategjik për sigurinë e informacionit

Autoritetet publikuan sot planin strategjik për sigurinë e informacionit, pas sulmit kibernetik të ardhur prej Iranit

Global 360

A do të ndikojë tërmeti në zgjedhjet e 14 majit në Turqi?

Erdogan ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme tre-mujore pas katastrofës së tërmetit vdekjeprurës.

Diplovista

Ambasadori Alastair King-Smith: Shqipëria historikisht është lidhur me Mbretërinë e Bashkuar

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar Alastair King-Smith, në një intervistë mbrëmjen e sotme për Grida Dumën në “Top Story”, ka…

Gjeopolitika

Erdogan: Nuk ka anëtarësim në NATO për Suedinë!

Deklarata e vjen pas protestës së mbajtur në Stokholm, ku u dogj edhe një kopje e Kuranit, librit të shenjtë…

OPED

“Serbia 2022”, në gjunjë nga Moska dhe barikadat antiperëndimore!

Gjeneral Piro Ahmetaj është ekspert për SK, Rajonin dhe NATO, Zv/Pesident i Këshillit të Atlantikut dhe Ish: Këshilltar i Presidentit të…

Profil

Mit’hat Frashëri, avokati i shquar i Shqipërisë

Kemi marrë nga një shqiptar i Amerikës, Z. Lumo Skëndo, një thirrje në favor të pavarësisë së vendit të tij…

Masmedia

Si shpëtoi për 30 vjet Matteo Messina Denaro, kryemafiozi i Cosa Nostra

Kreu i Cosa Nostra-s dhe i arratisuri kryesor italian nuk gjendej prej 30 vitesh, edhe pse tashmë diheshin shumë gjëra…