Gonzato: Administrata, rol kyç për integrimin e Shqipërisë së BE

Ambasadori i BE e cilësoi administratën si “makineria përmes së cilës përparësitë politike të një vendi zbatohen”.

PE miraton rezolutën për Shqipërinë: Aleate e rëndësishme gjeopolitike

Në një raport të miratuar sot, eurodeputetët e Komisionit të Punëve të Jashtme përshëndesin ”angazhimin e palëkundur të Shqipërisë për integrimin në BE

Hohmann: Shqipëria të përmirësojë ofertën turistike

Java e Evropës u ndal në Vlorë, një nga destinacionet më të njohura për turizmin në Shqipëri

Dita e Evropës, 73 vite nga deklarata e Robert Shuman

Më 9 maj 1950 u bë lëvizja e parë drejt krijimit të asaj, që sot njihet me emrin Bashkimi Evropian

Hohmann: Deputetët, rol kyç në procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në BE

Ambasadorja e Bashkimit Evropian në Tiranë, Christiane Hohmann priti dje në Shtëpinë e Europës deputetët e Komisionit të Integrimit Evropian dhe Komisionit Parlamentar të Stabilizim-Asociimit BE-Shqipëri.

Ambasadori i Bashkimit Evropian, Luigi Soreca takon ministrin e Drejtësisë, Ulsi Manja

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shqipëri është takuar ditën e sotme me ministrin e Drejtësisë, Ulsi Manja.

Kryeparlamentarja Lindita Nikolla pret ambasadorin e BE, Luigi Soreca

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, priti sot Ambasadorin e BE-së, Luigi Soreca.

Presidentja e Komisionit Europian viziton Shqipërinë, më 28 shtator

Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen pritet të vizitojë Shqipërinë më 28 shtator.

KE miraton certifikatën dixhitale të vaksinimit për shtatë vende, mes tyre edhe Shqipëria

Komisioni Europian ka miratuar pasaportën dixhitale të vaksinimit për Shqipërinë dhe gjashtë vende të tjera.

Ndihma për zjarret, Meta falënderon Bashkimin Europian

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka përshëndetur ndihmën e dhënë nga Bashkimi Europian, për situatën e zjarreve në Shqipëri.