Projekt pilot për decentralizimin e disa funksioneve në arsim, shëndetësi dhe bujqësi në 3 bashki

Në bashkitë e Beratit, Divjakës dhe Shkodrës do të pilotohet decentralizimi i disa funksioneve në fushat e arsimit, shëndetësisë dhe bujqësisë.


Në bashkitë e Beratit, Divjakës dhe Shkodrës do të pilotohet decentralizimi i disa funksioneve në fushat e arsimit, shëndetësisë dhe bujqësisë.

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu, ajo e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Anila Denaj dhe ministrja e Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu zhvilluan sot një takim me kryetarët e këtyre tre bashkive, Ervin Demo, Josif Gorrea dhe Benet Beci.

Gjatë takimit u diskutua për procedurat që duhen ndjekur, nevojat e bashkive për mbështjetje me kapacitete financiare dhe njerëzore për t’i kryer këto funksione.
Mazniku bëri të ditur sot se dhënia e më shumë kompetencave për njësitë vendore do të rrisë efikasitetin dhe cilësinë e shërbimeve ndaj qytetarëve në sektorë shumë të ndjeshëm për ta.

“Ne synojmë më shumë shërbime për qytetarët dhe më afër vendbanimit të tyre”, deklaroi ministri Mazniku.

(ATSH)

Lexo më shumë nga

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1