Programi “Citimet klasike të parapëlqyera të Xi Jinpingut” transmetohet në median hungareze

Në kuadër të vizitës shtetërore të Presidentit të Kinës Xi Jinping në Hungari, u zhvillua të mërkurën në Budapest ceremonia e nisjes së transmetimit të programit “Citimet klasike të parapëlqyera të Xi Jinpingut” (Versioni Ndërkombëtar), prodhuar nga Grupi Mediatik i Kinës (CMG).


Në kuadër të vizitës shtetërore të Presidentit të Kinës Xi Jinping në Hungari, u zhvillua të mërkurën në Budapest ceremonia e nisjes së transmetimit të programit “Citimet klasike të parapëlqyera të Xi Jinpingut” (Versioni Ndërkombëtar), prodhuar nga Grupi Mediatik i Kinës (CMG).

Ish-presidenti i Hungarisë Pál Schmitt dhe ish-kyreministri Péter Medgyessy shprehën urimet për transmetimin e programit, që nisi po të mërkurën në median kryesore hungareze, përfshirë Televizionin Kombëtar të Hungarisë, ATV Hungarez, Televizionin Qendror të Budapestit etj.

Në këtë program, duke u fokusuar te tema si mirëqënia e përbashkët dhe zhvillimi i gjelbër, nëpërmjet fjalëve origjinale të Presidentit Xi Jinping me citate klasike, shpjegohet urtësia kineze nga këndvështrimi ndërkombëtar, pasqyrohet mençuria e shkëlqyer politike e Xi-ut si dhe brendësia e tij historike e kulturore. Shfaqen burimet kulturore dhe rezultatet frytdhënëse të modernizimit të stilit kinez.

Në këtë program, miqtë e huaj u ftohen në një bisedë dhe në një vizitë në terren, bashkë me gazetarët e CMG-së, për të shijuar nga afër filozofinë tradicionale kineze në rezultatet e qeverisjes së Kinës, si edhe për të analizuar vlerën moderne të mençurisë së lashtë.


Foto nga CMG

Lajmi i transmetimit të këtij programi në Hungari, u njoftua në faqen kryesore të gazetës “Magyar Nemzet”, një ndër gazetat kryesore hungareze dhe të “Europe Times”, një nga mediat e gjuhës kineze më me ndikim në Evropë. (Wang Lei/ Elona)

Burimi: CRI.CN

Lexo më shumë nga

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.