Baku Kryeqyteti Botëror i Sportit për vitin 2026

Baku, kryeqyteti i Azerbajxhanit, është emëruar Kryeqyteti Botëror i Sportit për vitin 2026 nga Federata Evropiane e Kryeqyteteve dhe Qyteteve të Sportit (ACES Europe)


Baku, kryeqyteti i Azerbajxhanit, është emëruar Kryeqyteti Botëror i Sportit për vitin 2026 nga Federata Evropiane e Kryeqyteteve dhe Qyteteve të Sportit (ACES Europe), sipas një njoftimi të ambasadës azere në Tiranë.

Në komunikimin e tij, ACES Europe vlerësoi përpjekjet e lavdërueshme të Azerbajxhanit për të përmirësuar shëndetin publik përmes aktiviteteve sportive, respektimin e standardeve të larta në infrastrukturën sportive dhe promovimin e tij të sportit në të gjithë vendin.

Njoftimi zyrtar i përcaktimit të Bakut si Kryeqyteti Botëror i Sportit 2026 është planifikuar të bëhet në Parlamentin Evropian në Bruksel në fund të vitit 2025.

Sporti në Azerbajxhan ka rrënjë të lashta, si sportet tradicionale ashtu edhe ato moderne praktikohen ende.

Mundja e lirë është konsideruar tradicionalisht si sporti kombëtar i Azerbajxhanit, megjithatë sot, sportet më të njohura në Azerbajxhan janë futbolli dhe shahu.

Sporte të tjera të njohura janë gjimnastika, xhudo, futsal, peshëngritja dhe boksi.

Në mënyrë konkurruese, Azerbajxhani ka qenë shumë i suksesshëm në shah, peshëngritje dhe mundje në nivel ndërkombëtar.

Azerbajxhani është gjithashtu një anëtar aktiv i komunitetit ndërkombëtar sportiv, me anëtarësim të plotë në Federatën Ndërkombëtare të Shoqatës së Futbollit (FIFA), Unionin e Shoqatave Evropiane të Futbollit (UEFA), Shoqatën Ndërkombëtare të Federatave të Atletikës (IAAF), Shoqatën Evropiane të Atletikës (EAA), Komitetin Olimpik Ndërkombëtar (IOC), ndër shumë të tjera.

Zhvillimit të sportit i kushtohet një rëndësi e madhe në Azerbajxhan dhe presidenti Ilham Aliyev ka drejtuar Komitetin Olimpik Kombëtar që nga viti 1997.

Azerbajxhani u zgjodh si një vend për ngjarje të mëdha sportive ndërkombëtare si Lojërat Evropiane 2015, Lojërat e Solidaritetit Islamik 2017, Finalja e Ligës së Evropës UEFA 2019, Kampionati Botëror i Gjimnastikës Ritmike, Botërori i Gjimnastikës Artistike, Festivali Ndërkombëtar i Shahut ”Baku Open 2023”, Kampionati Botëror i Taekondosë ”Baku 2023”, Kupa e Botës në Shah, Çmimi i Madh i Azerbajxhanit ”Grand Prix” në Formula 1 e tjerë.

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.