Peleshi: Batalioni i Forcave Speciale, njësia elitë e FA

Batalioni i Forcave Speciale është njësia elitë e Forcave tona të Armatosura.


Batalioni i Forcave Speciale është njësia elitë e Forcave tona të Armatosura.

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ndau foto nga stërvitja e këtij batalioni teksa theksoi se, me aftësi të jashtëzakonshme, trajnim të vazhdueshëm dhe përkushtim të pamohueshëm, ata përfaqësojnë forcat më të guximshme dhe të afta në vendin tonë.

“Në shërbim të Sigurisë Kombëtare, ata janë krenaria jonë dhe një burim i padiskutueshëm i ndihmës dhe mbështetjes”, nënvizoi ministri Peleshi.

Batalioni shënoi vitin e kaluar 25-vjetorin e themelimit. Tashmë, ky batalion është i mirëpajisur me mjete moderne dhe mbart me vete një eksperiencën në operacione ushtarake jo vetëm brenda vendit tonë, por edhe në misionet e NATO-s, BE e Kombeve të Bashkuara jashtë vendit. (ATSH)

Lexo më shumë nga

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.