Presidenti i Kinës Xi Jinping takohet me Kancelarin e Gjermanisë Olaf Scholz

Gjatë 10 viteve të fundit, pavarësisht ndryshimeve të mëdha në situatën ndërkombëtare, marrëdhëniet Kinë-Gjermani janë zhvilluar gjithmonë në mënyrë të qëndrueshme.

Foto: Xinhua

Të martën paradite, Presidenti kinez Xi Jinping u takua në Pekin me kancelarin gjerman Olaf Scholz. Xi Jinping vuri në dukje se ky vit shënon 10 vjetorin e krijimit të partneritetit strategjik të gjithanshëm mes Kinës dhe Gjermanisë.

Gjatë 10 viteve të fundit, pavarësisht ndryshimeve të mëdha në situatën ndërkombëtare, marrëdhëniet Kinë-Gjermani janë zhvilluar gjithmonë në mënyrë të qëndrueshme. Bashkëpunimi në fusha të ndryshme është konsoliduar dhe thelluar vazhdimisht, duke i dhënë shtysë zhvillimit të të dy vendeve.

Xi vuri në dukje se zinxhirët industrialë dhe furnizues të Kinës dhe Gjermanisë, janë thellësisht të ndërthurura dhe tregjet e dy vendeve janë shumë të ndërvarura.


Foto:Xinhua

“Bashkëpunimi reciprokisht i dobishëm mes Kinës dhe Gjermanisë nuk është një “rrezik”, por një garanci për stabilitetin e marrëdhënieve dypalëshe dhe një mundësi për të ardhmen, tha Xi.

Të dyja vendet kanë potencial të madh për bashkëpunim të favorshëm në të dyja fushat, atë tradicionalen si prodhimi i makinerive e automobilave dhe në fushat në zhvillim, duke përfshirë transformimin e gjelbër dhe inteligjencën artificiale dixhitale, vuri në dukje Xi.

Të dyja palët duhet të përcjellin karakteristikat dalluese të përfitimit reciprok dhe rezultateve të favorshme, si edhe të arrijnë sukses të ndërsjellë, tha Xi, duke shtuar se eksportet e Kinës të automjeteve elektrike, baterive të litiumit dhe produkteve fotovoltaike, jo vetëm që kanë pasuruar furnizimin global dhe kanë lehtësuar presionin inflacionist, por gjithashtu kanë kontribuuar në reagimin global ndaj ndryshimeve klimatike dhe transformimit të gjelbër me karbon të ulët.

Foto:Xinhua

Duke vënë në dukje se si Kina ashtu edhe Gjermania varen shumë nga industria, mbështesin tregtinë e lirë dhe globalizimin ekonomik, Xi tha se të dy palët duhet të jenë vigjilente kundër rritjes së proteksionizmit, të shikojnë çështjen e kapaciteteve prodhuese në mënyrë objektive dhe dialektike, nga një perspektivë e orientuar nga tregu dhe globalja, t’u përmbahen parimeve ekonomike për të nxitur bashkëpunimin e mëtejshëm.

Scholz tha se aktualisht marrëdhëniet Gjermani-Kinë po zhvillohen mirë. Të dyja palët kanë shkëmbime të ngushta në të gjitha nivelet dhe fushat.

Gjermania është e gatshme të punojë me Kinën për të vazhduar të forcojë marrëdhëniet dypalëshe, të thellojë dialogun dhe bashkëpunimin në fusha të ndryshme. Gjermania është e gatshme të forcojë komunikimin dhe koordinimin me Kinën për t’iu përgjigjur së bashku sfidave globale si ndryshimet klimatike, është e përkushtuar për të mbrojtur rendin ndërkombëtar shumëpalësh, promovon paqen dhe zhvillimin botëror dhe nuk pranon konfrontimin. Gjermania kundërshton proteksionizmin dhe mbështet tregtinë e lirë. Si një anëtare e rëndësishme e BE-së, Gjermania është e gatshme të luajë një rol aktiv në promovimin e zhvillimit të shëndoshë të marrëdhënieve midis BE-së dhe Kinës.

Udhëheqësit e dy vendeve shkëmbyen edhe mendime në mënyrë të thellë për krizën në Ukrainë, duke u shprehur njëzëri se u përkushtohen zbatimit të Kartës së OKB-së, kundërshtimit të përdorimit të armëve bërthamore dhe sulmit ndaj objektivave bërthamore për përdorim paqësor, zgjidhjes si duhet të furnizimit ushqimor ndërkombëtar dhe i përmbahen ligjit ndërkombëtar humanitar.
Foto:Xinhua

Përsa i përket konfliktit palestinezo-izraelit, ata janë të mendimit se duhet të zbatohet Rezoluta 2728 e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të parandaluar përshkallëzimin e situatës dhe përkeqësimin e mëtejshëm të situatës, për të siguruar akses humanitar pa pengesa dhe të qëndrueshme në Gazë, duke mbështetur zgjidhjen nëpërmjet negociatave të çështjes së Palestinës në bazë të projektit “dy shtete”.
Një raport nga Instituti Ekonomik Gjerman, tregon se totali i investimeve direkte nga kompanitë gjermane në Kinë, arriti një rekord prej 11.9 miliardë eurosh (rreth 12.7 miliardë dollarë amerikanë) në vitin 2023, një rritje vjetore prej 4.3% , mbi 10% të totalit të investimeve të Gjermanisë jashtë shtetit. Niveli më i lartë që nga viti 2014.

Vëllimi i tregtisë dypalëshe ishte 253.1 miliardë euro në 2023, vit në të cilin Kina ruajti pozicionin e saj si partneri kryesor tregtar i Gjermanisë, për të tetin vit radhazi.

Kancelari Federal i Gjermanisë, Olaf Scholz, nisi të dielën vizitën tre-ditore në Kinë. Kjo është vizita e dytë e tij zyrtare në Kinë që nga marrja e detyrës. Gjatë vizitës, ai vizitoi degën e Kompanisë gjermane “Bosch” në Chongqing, mori pjesë në një dialog me studentë, në Universitetin Tongji, dhe vizitoi Qendrën e Inovacionit Azi-Paqësor, të kompanisë gjermane “Covestro” në Shangai.

Burimi: CRI.CN

Lexo më shumë nga

Muzhaqi: Rinia në qendër të reformave për Ligjin e Rinisë dhe Vullnetarizmit

Ministrja e Shtetit për Rininë dhe Fëmijët vazhdon konsultimet për të formësuar ligjin “Për Rininë” dhe “Për Vullnetarizmin”

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Muzhaqi: Rinia në qendër të reformave për Ligjin e Rinisë dhe Vullnetarizmit

Ministrja e Shtetit për Rininë dhe Fëmijët vazhdon konsultimet për të formësuar ligjin “Për Rininë” dhe “Për Vullnetarizmin”