Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë pret Ambasadorin e Republikës së Azerbajxhanit në Shqipëri

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë (KASH) priti në një takim mirësardhjeje Ambasadorin e ri rezident të Republikës së Azerbajxhanit në Shqipëri, Shkëlqesinë e Tij Zotin Anar Huseynov.


Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë (KASH) priti dje në një takim mirësardhjeje Ambasadorin e ri rezident të Republikës së Azerbajxhanit në Shqipëri, Shkëlqesinë e Tij Zotin Anar Huseynov.

KASH e uroi diplomatin e lartë Azer për fillimin e misionit si Ambasador rezident në vendin tonë, duke i uruar punë të mbarë dhe sa më shumë suksese në forcimin e mëtejshëm të bashkëpunimit midis dy vendeve.

Bashkëpunimi ekonomik dhe kulturor, projektet dhe investimet në gazifikimin e vendit nëpërmjet gazësjellsit TAP, si dhe investimet në turizëm e në fusha të tjera me interes reciprok, ishin disa nga temat e diskutimit me Ambasadorin Huseynov.

U theksua gjithashtu se heqja e vizave për shtetasit shqiptarë do të ishte një sinjal i mirë për marrëdhëniet midis dy vendeve tona dhe do t’i shërbente forcimit të bashkëpunimit në të gjtha fushat.

Shqipëria respekton sovranitetin dhe integritetin territorial të Azerbajxhanit dhe ndjek me vëmendje zhvillimet e fundit dhe përpjekjet e tij për të riintegruar territoret e rajonit të Nagorno-Karabak. Ne mbështesim zgjidhjet paqësore të çështjeve të mbetura pezull, si dhe respektimin e ligjeve ndërkombëtare.

Duke vlerësuar arritjet e Azerbajxhanit në të gjitha fushat, kërkuam që diplomacia azere të lëvizë me dashamirësi edhe ndaj shtetit të Kosovës, duke bërë hapa praktikë në njohjen e një realiteti tashmë të pakthyeshëm e që do t’i shërbente forcimit të paqes e stabilitetit në rajonin tonë.

Gjatë takimit u shkëmbyen mendime për çështje të rëndësishme të zhvillimeve ndërkombëtare dhe veçanërisht të situatës në Ukrainë, si rrjedhojë e agresionit rus, mundësisë së arritjes së paqes atje, etj.

Hasani takon homologun indian Jaishankar: Fokus, thellimi i marrëdhënieve ekonomike

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani u prit sot nga ministri i Punëve të Jashtme të Indisë,…

Global 360

Osmani: Qeveria dhe aleatët të ulen e të merren vesh për dinarin

Presidentja Vjosa Osmani ka deklaruar se problemi që lindi mes Qeverisë së Kosovës dhe ndërkombëtarëve në lidhje me rregulloren e…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“Mes frikës dhe frymëzimit”, Maks Velo në studion time!

"Maksi qeshi, duke më thënë: Po të rrëfej diçka që s’ia kam thënë askujt më parë..."

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Hasani takon homologun indian Jaishankar: Fokus, thellimi i marrëdhënieve ekonomike

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani u prit sot nga ministri i Punëve të Jashtme të Indisë,…