Media amerikane “YardBarker”: Saranda mes 20 qyteteve më të mira në Evropë

Vizitorët në Shqipëri shpesh drejtohen drejt plazheve në jug, por mos e anashkaloni Tiranën!


Kryeqytetet evropiane janë shpesh të parët që të vijnë në mendje kur planifikoni një udhëtim në kontinent.

Kush nuk do të donte të kalonte disa javë duke u mrekulluar në Paris, Amsterdam dhe Madrid? Dhe ndërkohë që ato janë vende të bukura, pse të mos përfitoni nga qytetet më të vogla.

Revista e përditshme amerikane “YardBarker” ka rekomanduar 20 qytetet e vogla më të mira në Evropë për t’u vizituar në 2024, mes tyre edhe Sarandën.

Sarandë, Shqipëri

Kryeqyteti jozyrtar i “Rivierës Shqiptare” ndodhet pesë orë larg kryeqytetit, Tiranës, por ndihet shumë larg.

Ujërat e kaltër, akomodimi buxhetor, ushqimet e detit të klasit botëror dhe njerëzit më miqësorë në Ballkan ju presin atje!

Tiranë, Shqipëri

Vizitorët në Shqipëri shpesh drejtohen drejt plazheve në jug, por mos e anashkaloni Tiranën!

Tirana ka rilindur vitet e fundit, falë nxitjes së madhe turistike të Shqipërisë.

Këto përpjekje kanë pasur sukses, pasi numri i vizitorëve rritet me miliona çdo vit.

Megjithatë, kjo do të thotë se qyteti i panjohur më parë po rritet në popullaritet, kështu që shkoni përpara qershorit për një përvojë më të qetë.

Gjithashtu, Tirana shumë më e këndshme përsa i përket temperaturave të ngrohta.

Rutina juaj e përditshme është shumë e rëndësishme gjatë udhëtimit dhe nuk ka si një filxhan kafe ose çaj i nxehtë për t’u relaksuar pas një dite eksplorimi.

Sipas “YardBarker” Shqipëria është renditur mes 13 qyteteve në Europë që njihen për kafenetë më fantastike!

Kryeqyteti i gjallë ofron shumë alternativa për të parë e për të bërë, por nëse preferoni thjesht të pushoni, kafenetë e shumta janë një vend i përsosur për ta bërë këtë.

Dhe për shkak të afërsisë me Italinë, kafeja është jashtëzakonisht e mirë!

Evropa dihet se ka shumë vende fantastike për ushqime ku prodhohen disa nga djathërat më të mirë në botë.

Nëse jeni një adhurues i bulmetit, sigurohuni që të vizitoni Shqipërinë, e renditur mes 21 destinacioneve më të mira për cilësinë e djathit.

Fërgesa tiranase është një specialitet vendas shqiptar që vjen nga kryeqyteti.

Kjo gjizë e kripur zakonisht shërbehet me perime dhe më pas piqet. Do ta gjeni të servirur në restorante në të gjithë qytetin.

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra

Global 360

Rezoluta e PE: Mungesa e suksesit në dialogun Kosovë-Serbi dëmton besueshmërinë e BE-së

PE-ja i bëri thirrje Bashkimit Evropian që ta ndryshojë qasjen në dialog, në mënyrë që të ketë përparim.

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra