Në shtëpinë e piktorëve vlonjatë, ka vend për të gjithë artistët!

Plot shije, kulturë dhe profesionalitet ishte edhe kurimi i ekspozitës, nga kuratori Oltsen Gripshi.


Nga Genc Demiraj

E kemi thënë që në shtëpinë e piktorëve vlonjatë, ka vend për të gjithë piktorët!

Ata janë familjarë të kësaj race artistësh që dinë, që me talentin, ngjyrat dhe penelin e tyre ti japin jetë, dritë dhe shumë bukuri telajos apo hapsirës së tyre krijuese!

Sot mikpritëm një artist të tillë, Bajram Maton, në një ekspozitë vetjake që jo më kot e kish titulluar: “Ngjyrat e Shqipërisë”, pasi gjithë përfshirja ishte e tillë, në të gjithë trevat.
Piktorin që është i baraz ndarë në origjinën e tij, sa skraparlli aq edhe fierak, por që më shumë së fundmi na është bërë vlonjat…!

Vlonjat i padallueshëm si peisaizhisht, i detit, lagunës apo malit. Plot kolorit dhe kjartësi, sa impresionizmi dhe stili i tij disi i veçantë, të përqëndrojnë vemendjen, mendimet, ndjenjat ndaj të bukurës, duke të detyruar të shijosh art të vërtetë!

Një ngjarje e veçantë sot në Galerinë tonë të Qëndrës Kulturore, ku për nder të piktorit kishin ardhur artdashës të shumtë, por edhe kolegë emër mëdhenjë të pikturës shqiptare.

Plot shije, kulturë dhe profesionalitet ishte edhe kurimi i ekspozitës, nga kuratori Oltsen Gripshi.

Kanë rinisur, pas një frymëmarrje të shkurtër, aktivitetet e fundvitit të organizuara nga Bashkia Vlorë!

Kanë nisur me premierën e Teatrit të Kukullave të Qëndrës Kulturore “Princesha mbi Bizele”, Ekspozitës në Galerinë e Artit, Premierën e Filmit ” 5 herë jo” në Kinemanë Vlora, Koncertin e “Gurrës sonë Popullore” dt 23, ne sheshin e “Krishtlindjes” përballë Stadiumit “Flamurtari”, dhe koncertet e tjera të përnatshme në sheshet dhe sallat e qytetit, për të kulmuar ne orën 00 të ndërimit të viteve…!

Surpriza të shumta na presin, sepse jemi në Vlorë aty ku jeta dhe argëtimi vlonë si vetë emri!

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.

Global 360

NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Rutte-s me Kosovën ndër vite

Sekretarët e përgjithshëm të NATO-s zgjidhen me konsensus nga të 32 vendet anëtare.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.