“Festa e shegës” në Lezhë, dita kushtuar frutit mrekullibërës

Shega është fruti simbol i rajonit të Lezhës ku gjenden formacione pyjore me shegë të egra, si dhe të kultivuara në bahçet e fermerëve.


Shega është fruti simbol i rajonit të Lezhës ku gjenden formacione pyjore me shegë të egra, si dhe të kultivuara në bahçet e fermerëve.

Si çdo vit e kthyer tashmë në traditë Festa e shegës vjen me një panair në qendër të qytetit ku prezantohet jo vetëm tradita e këtij qyteti, por dhe përfshirja e këtij fryti në gatime ku vitet e fundit ka marrë një rëndësi të veçantë.

Traditë e Lezhës mbeten dhe artizanet e Zadrimës të cilat punimet e tyre po i ndërthurin mjeshtërisht me modernen.

Veç qytetarëve kësaj feste iu bashkuan dhe 2 turistë francezë që kishin ardhur enkas për këtë festë.

“Kemi dëgjuar që është simbol i qytetit. Ne lëvizim me biçikleta dhe çdo herë që shohim shegë i këpusim nga pema dhe i hamë për mëngjes apo në çdo vakt tjetër, është shumë e shijshme”, tha turisti.

E kthyer në traditë prej vitesh tashmë kjo festë i jep një dimension tjetër turizmit në Lezhë.

Top Channel

Lexo më shumë nga

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…