574 ditë nga nisja e luftës në Ukrainë, Shkurov: Besojmë tek drejtësia

Kuvendi i Shqipërisë në bashkëpunim me Ambasadën e Ukrainës në Tiranë zhvilluan sot një aktivitet në kuadër të edicionit të 18-të të Festivalit Ndërkombëtar të filmit për të Drejtat e Njeriut.


Kuvendi i Shqipërisë në bashkëpunim me Ambasadën e Ukrainës në Tiranë zhvilluan sot një aktivitet në kuadër të edicionit të 18-të të Festivalit Ndërkombëtar të filmit për të Drejtat e Njeriut.

Në këtë aktivitet ku u shfaq filmi “Fluturat Metalike”, një dokumentar nga Roman Liubyi i cili pasqyron luftën në Ukrainë, ishte i ftuar ambasadori i Ukrainës në Shqipëri, Volodymyr Shkurov dhe prof. Theodore S. Orlin, President Nderi i Festivalit.

Zëvendëskryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj mbajti një fjalë përshëndetëse në nisje të aktivitetit ndërsa duke marrë shkas nga agresioni rus në Ukrainë, nënvizoi se Shqipëria dhe komuniteti ndërkombëtar promovojnë mbrojtjen e lirive dhe të drejtave të njeriut.

“Ky festival është i përvitshëm, i themeluar nga Akademia “Marubi”. Kënaqësi që në Kuvendin e Shqipërisë shfaqet një ndër filmat e këtij festivali, film që merr shkas nga lufta në Ukrainë. Liria e një populli është e lidhur me shkallën e promovimit të të drejtave të njeriut. Shteti e ka për detyrë të respektojë liritë dhe të drejtat e njeriut. Paqja nuk gëzohet vetiu por duhet mund dhe angazhim. Nuk ka asnjë justifikim për luftën në Ukrainë, prandaj komuniteti ndërkombëtar dhe Shqipëria kanë mbështetur Ukrainën”, u shpreh Felaj.

Theodore S. Orlin, President Nderi i Festivalit, u shpreh se “duhet të kuptojmë dhe të studiojmë të shkuarën që të përballemi me të ardhmen”.

“E kaluara jo shumë e largët ka parë dy luftëra të mëdha, shumë dhunë dhe vdekje. Në këtë shekull bazuar në studimet e mia për të drejtat e njeriut po përballemi me gjëra që nuk i kemi hasur më përpara. Një shtet që ka një karrige në Këshillin e Sigurimit ka shkelur një nga parimet e ligjit ndërkombëtar. Është shkelur struktura e të drejtës ndërkombëtare dhe barra tani është mbi popullin e Ukrainës”, tha ai.

Ndërsa Ambasadori i Ukrainës në Shqipëri, Volodymyr Shkurov deklaroi se filmi i tmerrshëm tregoi thelbin e festivalit të këtij viti që është pandëshkueshmëria.

“Besojmë tek drejtësia dhe në ndjekjen penale të personave përgjegjës. Sot bëhen 574 ditë që nga fillimi i luftës së tmerrshme në Ukrainë dhe e vlerësojmë që Shqipëria është një ndër vendet që ka nënshkruar deklaratën e mbështetjes së Ukrainës”, deklaroi Shkurov. /ATSH

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…