Qeveria “Mehdi Frashëri”, qeveria e intelektualëve

Mehdi Frashëri vdiq në Romë 60 vjet më parë, më 25 maj 1963


Nga Saimir Z. Kadiu

Qe nga 4 dhjetori 1912, kur u krijua qeveria e pare e shtetit shqiptar me kryeminister Ismail Qemalin, kane kaluar 111 vjet.

Me dhjetëra qeveri e kane drejtuar Shqiperine qysh nga ajo date, disa me jave, disa me vite dhe disa te tjera me dekada.

Nga leximet empirike pa u futur ne detaje dhe ne krahasime te thella jam i impresionuar me kualitetet e qeverise se Mehdi Frashërit (21 tetor 1935 – 7 nëntor 1936) :

1. Mehdi FRASHËRI (28 shkurt 1872- 25 MAJ 1963) – Kryeministër dhe Ministër i Drejtësisë ( diplomuar ne Shkollën Civile të Administratës Mbretërore “Mylkie-i-Sehahané” në Stamboll për Shkenca Politike-Administrative)

 

2. Fuat ASLLANI (1897-1981) – Ministër i Punëve të Jashtme (diplomuar ne Universitetin e Vienes per Drejtesi)

 

3. Et’hem TOTO (1898-1937) – Ministër i Punëve të Brendëshme (diplomuar ne Firence per oficer xhandermerie)

 

4. Rrok GERA (1901 -1969) – Ministër i Financave ( diplomuar ne Universitetin e Vienes per Ekonomi dhe Marredhenie Nderkombetare)

 

5. Nush BUSHATI (1896-1973) – Ministër i Arsimit (diplomuar per drejtesi ne Universitetin e Vienes)

 

6. Ndoc NARAÇI (1899-1987) – Ministër i Punëve Botore ( diplomuar per Inxhinieri Elektrike ne Universitetin Politeknik te Vienes)

 

7. Dhimitër BERATI (1886 -1970) – Ministër i Ekonomisë Kombëtare, (diplomuar ne Fakultetin e Shkencave Politiko-Administrative dhe në Fakultetin e Drejtësisë të Bukureshtit)

 

Nuk besoj qe qeveri te tjera te kene patur ne perberje nivele te tilla intelektuale. Dhe te mendosh qe nje qeveri e tille i perket vitit 1935, ku te pakten 90% e popullates shqiptare ishte analfabete…

 

Nje tjeter cilesi e kesaj qeverie ishte perfaqesimi i te krishtereve ne qeveri ( 3 katolike, 1 ortodoks dhe 3 myslimane)… gje qe tregon edhe tolerancen dhe mirekuptimin fetar ne Shqiperi.

 

Mehdi Frasheri vdiq ne Rome 60 vjet me pare me 25 maj 1963. Ne ceremonine e varrimit fjalimin solemn e mbajti Dhimiter Berati, nje nga ministrat e qeverise se tij.

Këlcyra është qyteti më i lashtë i Shqipërisë!

DODONA, sot ka vendlindjen, shtëpinë e saj me fakte dhe argumente dhe ajo është Këlcyra.

Global 360

Osmani i uron fitoren presidentit të Turqisë, Erdogan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e zgjedhjeve presidenciale.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.