“Guernica”, piktura madhështore e Pablo Picasso, që u frymëzua nga bombardimete e aviacionit gjerman

Guernica, e punuar në Paris në vitin 1937, konsiderohet si një nga pikturat më të rëndësishme të piktorit Pablo Picasso


Nga Eduard Dervishaj

Guernica, e punuar në Paris në vitin 1937, konsiderohet si një nga pikturat më të rëndësishme të karrierës së piktorit Pablo Picasso si dhe të shekullit të 20-të, si për karakterin politik ashtu edhe për stilin e saj, një përzierje elementesh kubiste dhe ekspresioniste që e bëjnë atë unike.

Picasso e quajti: Guernica, këtë pikturë madhështore, mbas bombardimeve të kryera nga aviacioni gjerman në qytetin bask me të njëjtin emër. Artisti e mori lajmin përmes fotografive dramatike të publikuara, ndër të tjera, nga gazeta franceze “L’Humanité”.

Ai e konceptoi veprën si një poster gjigant, për të rritur kategorinë dhe shumëfishuar dukshmërinë e saj në Evropë, duke e kthyer atë në një simbol kundër mizorisë fashiste të luftës civile spanjolle si dhe një parandjenjë e asaj që do të ndodhte në Luftën e Dytë Botërore. Për këtë arësye, jo pak here, përdoret në manifestimet kundra luftës edhe në ditët e sotme.

Eduard Dervishaj

 

Tregojnë se një oficer i Gestapos ishte informuar se një artist fshihte në ateliene e tij në Paris anëtarë të rezistencës. Kur shkoi per ta kontrolluar nuk gjeti askënd të fshehur aty, vetëm Pablo Picasson duke punuar dhe mbasi pa një riprodhim të Guernicës, e pyeti me ton kërcënues:

– “Ju e keni bërë këtë?”
– Pikaso u përgjigj: “Jo, e keni bëre ju”.

Pablo Picasso (Pablo Ruiz Picasso), piktor dhe skulptor spanjoll
Málaga (Spanje) 1881 – Mougins (France), 1973
“Guernica”
Teknika: Vaj në kanavacë
Piktura është e ekspozuar në Muzeun Kombëtar të Artit “Reina Sofía”, Madrid.

Literatura: Guernica
Muzeu Kombëtar i Artit “Reina Sofía”, Madrid

“Daily Express”: Shqipëria në rrugën e duhur për t’u bërë anëtare e BE-së

Mieka Smiles në të përditshmen britanike “Express”

Global 360

Osmani falënderon Erdoganin për mbështetjen ndaj Kosovës

Presidentja Vjosa Osmani gjatë pjesëmarrjes në Forumin Diplomatik të Antalisë u takua edhe homologun e saj turk Recep Tayyip Erdogan

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fqinjësia, reciprocitet dhe përgjegjësi!

Fqinjësia është dëgjimi, mirëkuptimi, pranimi, ndihma, siguria, prania, lidhja dhe mbështetja.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Daily Express”: Shqipëria në rrugën e duhur për t’u bërë anëtare e BE-së

Mieka Smiles në të përditshmen britanike “Express”