“Nga Quattro në Kuadro” – Arti i fotografisë organizuar nga “Audi Albania”

Natalia Lala fiton Çmimin e Madh. Drejtori i “Porsche Albania”, Gentian Bushati: Do të organizohet çdo vit.


Nga Dash Frashëri

“Nga Quattro në Kuadro”

Konkursi i fotografisë, “Nga Quattro në Kuadro”, i organizuar nga “Audi Albania”, solli 30 foto të përzgjedhura nga rreth 100 fotografi, të realizuara nga pasionantë pas markës së famshme gjermane, e cila prej disa dekadash ka përfaqësinë e saj zyrtare në Shqipëri.

Juria përbehej nga profesionistë me emër në fushat e tyre, si fotografi i disa agjencive ndërkombetare, Armando Babani dhe “Mjeshtri i Madh”, piktori Helidon Haliti, çka tregoi edhe organizimin serioz të këtij konkursi të ideuar nga “Audi Albania”, nën kujdesin e posaçëm të drejtorit të Pergjithshem të “Porsche Albania”, Gentian Bushati.

Konkursi zgjati gjatë gjithë muajit qershor 2024, me fotot që u përzgjodhën pas diskutimeve të shumta nga juria. Stafi i “AUDI Albania” ka meritën e organizimit të këtij konkursi unik.

“Audi Albania”, mundësuar nga Porsche Albania, ka shpërblyer fituesit me 5 çmime per secilen kategori.


Juria e konkursit dhe fituesit e tij

***

E prita me interesim këtë konkurs fotografie, pasi edhe marka “AUDI” është një nga markat më prestigjioze në botë.


Me Drejtorin e Pergjithshëm të “Porsche Albania”, Gentian Bushati

“AUDI”, i themeluar para 115 vjetësh (1909), merret me prodhimin, projektimin dhe ndërtimin e automjeteve dhe motoçikletave. Ka të ardhura rreth 4 miliardë dollarë në vit dhe asete të vlerësuar në rreth 66 miliardë dollarë,

“AUDI” ka shtrirje në të gjithë botën. Selinë qendrore e ka në Ingolstadt të Gjermanisë. Kompania është pjesë e “Volkswagen Group”.


Makinë “Audi”, prodhim i vitit 1923

Katër rrathët që përbëjnë logon e Audit përfaqësojnë katër kompanitë e automjeteve që u bashkuan për të krijuar një kompani të vetme, e cila sot njihet me emrin e plotë Audi AG.

***

Pikërisht, rreth simbolit të “katër rrathëve” u soll edhe konkursi fotografik, me interpretim nga më të ndryshmet, përfshirë edhe krijimet me ndihmën e Inteligjencës Artificiale.

***

Ceremoninë e hapi Drejtori i Pergjithshem të “Porsche Albania”, Gentian Bushati, i cili përgëzoi pjesëmarrësit në këtë konkurs fotografie, i cili sipas tij, do të kthehet në një konkurs tradicional dhe do të zhvillohet çdo vit.

“Mirëserdhët ‘nga Quattro në Kuadro’, një iniciativë e markës ‘Audi’ nga “Porsche Albania’, për të shprehur admirimin për artin e fotografisë, për ta përzjerë sa më shumë biznesin me art. Kjo lloj ideje lindi nga “Porsche Albania”, për të stimuluar artin dhe funksionin që ai jep nëpërmjet brendin tonë dhe për të patur një lloj bashkëpunimi nidis asaj se çfarë teknologjia sjell dhe arti pamor sjell”, tha midis të tjerash drejtori Bushati.

Dy anëtarët e jurisë, Armando Babani (kryetar) dhe Helidon Haliti (anëtar) treguan se përveç kënaqësisë për fotot e ardhura, ata patën edhe vështirësitë e tyre, për të përzgjedhur punët më të mira, dhe veçanërisht për ato që morën çmime.

ÇMIMET E DHËNA

Cmimi 1: kamera profesionale + Kurs Fotografie tek Akademia Kumi – Natali Lala


Me fituesen e Çmimit të Parë, Natali Lala

Cmimi 2: Iphone 15 Pro – Klajdi Qehaja

Çmimi 3: Dron Dji 4 Pro – Eye art Albania

Çmimi 4: Apple Watch – Enxhi Tufa

Cmimi 5: Produkte Premium Audi – Ani Matraku

FOTOT NË EKSPOZITË

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA