Mbahet ceremonia e festës të Republikës së Italisë

Ambasada e Italisë në Shqipëri organizoi sot një ceremoni me rastin e Festës së 78-të të Republikës së Italisë.


Ambasada e Italisë në Shqipëri organizoi sot një ceremoni me rastin e Festës së 78-të të Republikës së Italisë.

Në ceremoninë e mbajtur në sheshin “Italia” në kryeqytet, morën pjesë personalitetet më të larta të vendit, Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, kryeministri Edi Rama, ministra të kabinetit qeveritar, deputetë të Kuvendit të Shqipërisë, anëtarë të trupit diplomatik të akredituar në Tiranë, si dhe figura të shquara të artit dhe kulturës.

“Festa Kombëtare e Italisë – Rroftë Italia”, shkroi kryeministri Edi Rama në rrjetet sociale, teksa ndau pamje nga kjo ceremoni.

Ndërsa ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja në urimin e tij për Ditën e Republikës së Italisë, u shpreh se, kjo është një festë për të celebruar lidhjen e fortë mes dy popujve tanë.

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali u shpreh se, e pranoi me kënaqësi ftesën e ambasadorit të Republikës së Italisë në Shqipëri, Fabrizio Bucci, për të marrë pjesë në pritjen e organizuar me rastin e Festës Kombëtare.

“Një mbrëmje e bukur në nderim të Italisë mike, me të cilën Shqipëria gëzon marrëdhënie të shkëlqyera, shprehi e vlerave dhe botëkuptimeve të asaj çka ndajnë dy vende me histori të ndërtuar në themel të lirisë”, shkroi Spiropali në rrjetet sociale.

Republika Italiane lindi më 2 qershor 1946, me referendumin e thirrur për të zgjedhur formën institucionale për t’i dhënë vendit, i cili shënoi edhe hyrjen e grave në jetën politike italiane.

(Marrë nga ATSH)

Lexo më shumë nga

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1