Shqipëria e sheh Greqinë si një partner të natyrshëm strategjik!

Rama: Shqipëria asnjë pretendim ndaj Greqisë, veç respektit dhe marrëdhënieve reciproke të fqinjësisë së mirë.


Kryeministri Edi Rama deklaroi sot nga Athina gjatë takimit me shqiptarët që jetojnë dhe punojnë në Greqi se asnjë greku etnik nuk i është mohuar e drejta e besimit, e gjuhës apo e pronës. Kurrë, asnjëherë dhe në asnjë rast”.

Gjatë fjalës së tij, Rama tha se atyre kurrë në asnjë rast nuk u është mohuar e drejta e votës apo e zgjedhjes për shkak të origjinës së tyre etnike.

Sa i përket çështjes së pronave, Rama tha se ky problem është një problem i Shqipërisë dhe nuk është problem vetëm për grekët në Shqipëri.

“ Që të kërkosh e të zbulosh raste të tilla duhet të gërmosh në qerthujt më të errët të kulturës nacionaliste ku nuk ka asnjë kufi mes historisë e miteve, fakteve e paragjykimeve. Shqipëria nuk ka asnjë pretendim ndaj Greqisë, veç respektit reciprok, kujdesit reciprok për bashkëkombasit që jetojnë në të dy shtetet tona, marrëdhënieve reciproke të miqësisë e fqinjësisë së mirë”, Nëvizoi Rama.

Kreu i Ekzekutivit shtoi se “jo vetëm kaq. Shqipëria e sheh Greqinë si një partner të natyrshëm strategjik, qoftë për çështjet për t’u zgjidhur mes nesh qoftë sfidash të mëdha të kësaj epoke të re, mundësish, pore dhe kërcënimesh për Ballkanin, Europën e botën demokratike. I shohim si arsye madhor për t’u afruar më shumë e njohur më mirë. Për të mos i bërë bisht asnjë nevoje për komunikim, e gjetur zgjidhje të arsyeshme për të dy palët. Duke ushqyer pa ndërprerje besimin dhe forcuar lidhjet me njëri tjetrin. Ne besojmë se kompleksiteti i marrëdhënieve tona në këtë kohë sfidash lokale dhe globale nuk mund të jetë një shtysë për t’u mbytur në ço lugë uji që sjell përditshmëria e politikës në oborrin e bashkëjetesës sonë”.

Kryeministri nënvizoi se “ky kompleksitet duhet të jetë një nxitje e madhe që grekët e shqiptarët të binden përfundimisht dhe reciprokisht që fatet tona janë të pandashme. Ata që i përfaqësojnë të binden se nuk mund t’i gjejnë përgjigjet për të ardhmen tek e shkuara, por tek e sotmja e fateve të lidhura të grekëve të Shqipërisë me shqiptarët e Shqipërisë dhe shqiptarët e Greqisë me grekët e Greqisë”.

 

Marrë nga ATSH

Lexo më shumë nga

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.