Herzog falënderon ushtrinë për parandalimin e sulmit iranian

Presidenti izraelit, Isaac Herzog ka falënderuar ushtrinë izraelite, popullin e tij dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës pas sulmit të zmbrapsur iranian në vendin e tij.


Presidenti izraelit, Isaac Herzog ka falënderuar ushtrinë izraelite, popullin e tij dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës pas sulmit të zmbrapsur iranian në vendin e tij.

“Qofshi të bekuar të dashur ushtarë dhe komandantë”, shkroi Herzog në platformën X, dikur Twitter.

“I bekuar qoftë koalicioni i kombeve i udhëhequr nga SHBA-ja dhe presidenti Joe Biden”, shtoi ai.

Sipas ushtrisë izraelite, 99% e predhave të lëshuara gjatë natës nga Irani u interceptuan – pjesërisht falë mbështetjes ushtarake të SHBA-së.

“Populli izraelit tregoi një qëndrueshmëri të jashtëzakonshme. Së bashku, forcat e së mirës do të mposhtin forcat e së keqes”, shkroi Herzog.

“Së bashku do të fitojmë”, tha kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu në X për aftësinë e Izraelit për të parandaluar sulmin.

Për herë të parë në historinë e Republikës Islamike, Irani ka sulmuar drejtpërdrejt armikun e tij, Izraelin.

Sulmet erdhën si përgjigje ndaj vrasjes së oficerëve të lartë iranianë në Siri, në një sulm të dyshuar ajror izraelit në fillim të këtij muaji.

Lexo më shumë nga

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.