Balla me kreun e Agjencisë Kombëtare kundër Krimit: Ekspertizë britanike për vetëpastrimin e policisë

Ministri i Brendshëm Taulant Balla pret drejtorin e përgjithshëm të Agjencisë Kombëtare kundër Krimit (National Crime Agency) të Britanisë së Madhe, Graeme Biggar


Lufta ndaj krimit të organizuar dhe vetëpastrimi i Policisë së Shtetit ishte në qendër të diskutimeve mes ministrit të Brendshëm Taulant Balla dhe drejtorit të përgjithshëm të Agjencisë Kombëtare kundër Krimit (National Crime Agency) të Britanisë së Madhe, Graeme Biggar.

Përmes një reagimi në rrjetet sociale, ministri Balla ka publikuar foto dhe detaje i zhvilluar të enjten në Tiranë.

“Me Drejtorin e Përgjithshëm të Agjencisë Kombëtare kundër Krimit (National Crime Agency) Graeme Biggar për operacionet e përbashkëta në luftën kundër krimit të organizuar, mbështetjen teknike/ekspertizën për Policinë e Shtetit dhe vetëpastrimin e saj”, njofton Balla.

Vetëpastrimi në Policinë e Shtetit është një nga zotimet kryesore të ligjëruara nga ministri Balla, që prej marrjes së detyrës në krye dikasterit të rendit dhe sigurisë, si një nga instrumentet për të rritur efikasitetin e organizatës së Policisë së Shtetit në luftën ndaj krimit të organizuar.

NCA ka më shumë se 5000 oficerë me role të ndryshme për të mbrojtur publikun nga krimi i rëndë dhe i organizuar. Selia e NCA-së është në Londër, me qendra kryesore në Bristol, Birmingam dhe Uarrington, si dhe zyra rajonale në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. Po ashtu për të kryer misionin e saj, NCA ka shtrirë marrëdhëniet e saj në të gjithë botën me ekipe dhe oficerë të bazuar në më shumë se 40 vende.

(Marrë nga ATSH)

13 të huaj marrin nënshtetësinë shqiptare, Veliaj: Sot, Tirana është gjithmonë e më shumë kozmopolitane!

Kryebashkiaku: Marrja e pasaportës është bashkimi me një kauzë për të çuar vendin përpara.

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

13 të huaj marrin nënshtetësinë shqiptare, Veliaj: Sot, Tirana është gjithmonë e më shumë kozmopolitane!

Kryebashkiaku: Marrja e pasaportës është bashkimi me një kauzë për të çuar vendin përpara.