Çuçi: Nuk mund të na kushtëzojë asgjë për të realizuar Reformën në Drejtësi

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste flet edhe mbi vendimin e Gjykatës Kushtetuese për pezullimin e marrëveshjes me Italinë për migrantët


Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Bledi Çuçi u shpreh sot se nuk mund të na kushtëzojë asgjë për të realizuar reformën e madhe të Shqipërisë, Reformën në Drejtësi.

Në një prononcim për medie, Çuçi u shpreh se dje në samitin BE-Ballkani Perëndimor kishte një deklaratë të përgjithshme për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor dhe do të merret një vendim në mbledhjen e ardhshme të KE-së.

Sipas tij, “kjo është çështje e Athinës, nuk është çështje e Shqipërisë”.

“Ne e kemi bërë shumë të qartë qëndrimin tonë në lidhje me drejtësinë e re. Nuk mund të na kushtëzojë asgjë për të realizuar reformën e madhe të Shqipërisë”, tha ai.

I pyetur mbi vendimin e Gjykatës Kushtetuese për pezullimin e marrëveshjes me Italinë për migrantët, Çuçi tha se kjo është e drejtë e tyre dhe ne e zbatuam vendimin e Gjykatës Kushtetuese pa diskutim duke e hequr nga rendi i ditës.

“Por ne i qëndrojmë kësaj marrëveshjeje pasi është shumë e rëndësishme për të treguar se ne jemi vend europian”, tha ai. (ATSH)

Lexo më shumë nga

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.

Global 360

NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Rutte-s me Kosovën ndër vite

Sekretarët e përgjithshëm të NATO-s zgjidhen me konsensus nga të 32 vendet anëtare.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.