Jon Fosse fiton çmimin Nobel në Letërsi

Veprat e tij janë përkthyer në më shumë se 40 gjuhë. Per Norvegjine ky eshte i katerti Çmim NOBEL per Letersine


Shkrimtari norvegjez, Jon Fosse fitoi sot çmimin Nobel në Letërsi.

”Fosse e fitoi çmimin për dramat dhe prozën e tij novatore, që u japin zë të pathënave”, njoftoi Akademia Suedeze.

I përshkruar nga kjo akademi “si një nga dramaturgët më të njohur dhe më të interpretuar të kohës sonë, ai është gjithashtu i vlerësuar për prozën e tij”.

”Shkrimi i tij ekspozon humbjen e orientimit të njeriut”, tha akademia.

Shkrimtar, poet dhe dramaturg, Jon Fosse u lind në Haugesund në vitin 1959.

Intelektual i shumanshëm, ai bëri debutimin e tij në vitin 1983 me romanin ”Raudt, svart” (“E kuqe, e zezë”), dhe më pas eksperimentoi me narrativën e shkurtër, poezinë, letërsinë jofiction dhe atë për fëmijë.

Në dramën e tij të parë ”Nokon kjem til å komme” (“Diçka po vjen”) ai e tregon veten si një shkrimtar i kursyer por i pamëshirshëm, gati për të kapur të gjitha kontradiktat, që nga qëndrueshmëria e komunikimit, hendeku mes brezave dhe pasiguria e marrëdhënieve familjare dhe në çift.

Veprat e tij më të arrira janë ”Natta syng sine songar” (”Dhe nata këndon”), ”Eg er vinden” (”Unë jam era”) deri te më e fundit ”Morgon og kveld” (”Mëngjes dhe mbrëmje”).

Ai është Kalorës i Urdhrit Kombëtar të Meritës të Republikës Franceze që nga viti 2007.

Veprat e tij janë përkthyer në më shumë se 40 gjuhë.

Per Norvegjine ky eshte i katerti Çmim NOBEL per Letersine: Bjørnstjerne Bjørnson (NOBEL 1903) , Knut Hamsun (NOBEL 1920), Sigrid Undset (NOBEL 1928) dhe sot Jon Fosse (NOBEL 2023)

Listen e fituesve te Çmimit NOBEL (120 deri me sot) per Letersine e kryeson Franca me 18 çmime, e ndjekur nga SHBA (13), Britania e Madhe (11), Gjermania (10) dhe Suedia

Lexo më shumë nga

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku

Global 360

Osmani në Turqi për Forumin Diplomatik të Antalias

Me ftesë të Presidentit Recep Tayyip Erdogan, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Turqi

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku