François Boucher, piktori i erosit!

Pikturat e tij janë me një prezencë të jashtëzakonshme erosi, hiri femëror dhe delikatese


Pikturat e tij janë me një prezencë të jashtëzakonshme erosi, hiri femëror dhe delikatese, e cila përcillet me një joshje dehëse përmes linjave dhe kurmeve epshore. Shpirti i tij krijues orvatet në përfytyrime klasike dhe idealizime, përmes një mënyre të arrirë të anës kompozicionale, e cila dukshëm e vendos shpirtjen e tij në një Parajsë të dalë nga imagjinata. Gratë janë të gjitha të kuruara në aspektin fizik. Fëmijët gjithashtu i ngjajnë më shumë kerubinëve të klasicizmit, se sa fëmijëve të zakonshëm. Ata duket se dalin nga tablotë e hershme për të zënë vend në pikturën e tij.

François Boucher u shua më 30 maj 1770 në moshën 66-vjeçare. I njohur për pikturat e tij idilike dhe epshore mbi tema klasike, alegoritë dekorative dhe baritoreske. Ai ishte ndoshta piktori dhe artisti më i famshëm dekorativ i shekullit të 18-të.

U lind më 29 shtator 1703 në Paris. Ishte djali i një piktori më pak të njohur Nicolas Boucher, i cili i dha atij trajnimin e tij të parë artistik. Në moshën 17-vjeçare, një pikturë e Boucher u admirua nga piktori François Lemoyne. Lemoyne më vonë caktoi Boucherin si nxënës të tij, por pas vetëm tre muajsh, ai shkoi të punonte për gdhendësin Jean-François Cars .

Në vitin 1720, ai fitoi çmimin elitar Grand Prix de Rome për pikturë, por nuk e shfrytëzoi mundësinë për të studiuar në Itali deri 5 vite më vonë, për shkak të problemeve financiare në Académie Royale de peinture et de sculpture. Pas kthimit të tij nga studimet në Itali, ai u pranua në Académie de peinture et de sculpture të rithemeluar më 24 nëntor 1731. Morceau de réception (pjesë e pritjes) ishte Rinaldo dhe Armida e tij e 1734.

Boucher u martua me Marie-Jeanne Buzeau më 1733. Çifti kishte tre fëmijë së bashku. Boucher u bë anëtar i fakultetit më 1734 dhe karriera e tij u përshpejtua nga kjo pikë pasi ai u promovua Profesor më pas Rektor i akademisë, duke u bërë inspektor në fabrikën Royal Gobelins dhe më në fund Kryeministri Peintre du Roi (Piktori i Parë i Mbretit) në 1765.

Boucher vdiq më 30 maj 1770 në Parisin e tij të lindjes. Emri i tij, së bashku me atë të mbrojtëses së tij, Madame de Pompadour, ishte bërë sinonim i stilit francez rokoko, duke i shtyrë vëllezërit Goncourt të shkruanin: “Boucher është një nga ata burra që përfaqësojnë shijen e një shekulli, që shprehin, personifikojnë dhe mishërojnë. atë.”

Boucher ishte i lidhur me gdhendësin e gurëve të çmuar Jacques Guay, të cilin ai e mësoi të vizatonte. Ai gjithashtu udhëhoqi piktorin moraviano-austriak Martin Ferdinand Quadal si dhe piktorin neoklasik Jacques-Louis David në 1767. Më vonë, Boucher bëri një seri vizatimesh të Guay, të cilat zonja de Pompadour më pas i gdhendi dhe ia shpërndau si një vëllim të lidhur bukur, oborrtarët e favorizuar.

Boucher mori frymëzim nga artistë si Peter Paul Rubens dhe Antoine Watteau. Veprat e hershme të Boucher kremtojnë portretizimin idilik dhe të qetë të natyrës dhe peizazhit me elan të madh. Megjithatë, arti i tij zakonisht heq dorë nga pafajësia tradicionale rurale për të portretizuar skena me një stil definitiv të erotizmit, pasi skenat e tij mitologjike janë pasionante dhe intime dashurore dhe jo tradicionalisht epike. Pikturat e Boucher të një bariu koketash në një mjedis pyjor, të paraqitura në Mësimi i këndshëm (The Flaut Players) të vitit 1748 dhe Një Pastoral Vjeshtë (The Grape Eaters) të vitit 1749, u bazuan në personazhet në një shfaqje të vitit 1745 nga miku i ngushtë i Boucher, Charles-Simon Favart. Personazhet e Boucher në ato piktura më vonë frymëzuan një palë figurina të krijuara nga Fabrika e Porcelanit Sèvres, shek. 1757–66. Marquise de Pompadour (zonja e mbretit Louis XV ), emri i së cilës u bë sinonim i artit Rokoko, ishte një admirues i madh i punës së tij. Marquise de Pompadour shpesh përmendet si “kumbara e Rokokos” dhe portretet e Boucher ishin qendrore për vetë-prezantimin e saj dhe kultivimin e imazhit të saj. Për shembull, “Skica për një portret të zonjës de Pompadour” e Boucher, e shfaqur në dhomën Starhemburg në Ëaddesdon Manor , vepron si një shembull i mbijetuar i përgatitjes së vajit përpara portretit, tani të humbur. Në njërën dorë ajo mban kapelën e saj, në tjetrën merr një byzylyk me perla me një portret të mbretit – që simbolizon marrëdhënien nga e cila varet statusi i saj.

Pikturat e Boucher si Mëngjesi (1739), një skenë familjare, tregojnë se si ai ishte mjeshtër i skenës së zhanrit, ku përdorte rregullisht gruan dhe fëmijët e tij si modele. Këto skena familjare intime janë në kontrast me stilin e shthurur të parë në portretet e tij Odalisque .

Versioni me flokë të errët të portreteve të Odalisque nxiti pretendimet nga kritiku i artit Denis Diderot se Boucher “po prostituonte gruan e tij” dhe Bjonde Odalisque ishte një portret që ilustronte marrëdhëniet jashtëmartesore të Mbretit. Boucher fitoi famë të qëndrueshme përmes komisioneve të tilla private për koleksionistët e pasur dhe, pasi Diderot shprehu mosmiratimin e tij, reputacioni i tij u vu nën sulm në rritje kritike gjatë viteve të fundit të karrierës së tij.

Së bashku me pikturën e tij, Boucher projektoi gjithashtu kostume dhe skena teatrore, dhe intrigat e zjarrta të operave komike të Charles Simon Favart paralelizuan ngushtë stilin e tij të pikturës. Dizajni i sixhadesë ishte gjithashtu një shqetësim. Për punëtoritë e sixhadesë Beauvais, ai fillimisht krijoi një seri të Fêtes italiennes (“festivalet italiane”) në vitin 1736, të cilat rezultuan të ishin shumë të suksesshme dhe shpesh të endura me kalimin e viteve, dhe më pas, porositur më 1737, një suitë e historisë së Kupidit dhe Psikika. Gjatë dy dekadave të përfshirjes në punëtoritë e sixhadesë Beauvais, Boucher prodhoi dizajne për gjashtë seri perdesh gjithsej, si sixhadeja që tregon Psyche dhe Basketmaker nga 1741 deri në 1742.

Boucher u thirr gjithashtu për dizajne për festat e oborrit të organizuara nga ajo pjesë e familjes së mbretit të quajtur Menus-Plaisirs du Roi dhe për operën dhe për kalat mbretërore të Versajës, Fontainebleau dhe Choisy. Dizenjot për të gjitha të lartpërmendurat e shtuan reputacionin e tij të mëparshëm, duke rezultuar në shumë gdhendje nga puna e tij dhe madje riprodhimin e dizenjove të tij në porcelan dhe enë biskotash në fabrikat Vincennes dhe Sèvres . Vdekja e Oudrynë 1755 i dha fund kontributit të tij për Beauvais, por bashkëpunimi i tij me Gobelinët zgjati deri në 1765, kur ai u largua nga pozicioni i tij si inspektor.

Boucher ishte një hartues shumë pjellor dhe i larmishëm. Vizatimet e tij shërbyen jo vetëm si studime përgatitore për pikturat dhe si dizajne për printerët, por edhe si vepra arti të përfunduara për të cilat kishte një kërkesë të madhe nga koleksionistët. Boucher ndoqi praktikat standarde të studios së kohës, duke përpunuar fillimisht përbërjen e përgjithshme të kanavacave të tij kryesore dhe më pas duke bërë studime me shkumës për figura individuale ose grupe figurash. Ai u mbështet edhe në skicat me vaj dhe gouache në përgatitjen e komisioneve të mëdha.

Gradualisht ai bënte gjithnjë e më shumë skica si vepra të pavarura për tregun. Adhurimi i Barinjve (Muzeu Metropolitan i Artit), një skicë e lirë dhe me pikturë në gouache, u konsiderua prej kohësh si një skicë përgatitore për altarin privat të Madame de Pompadour La lumière du monde (rreth 1750, Musée des Beaux-Arts, Lyon). Studimet e fundit sugjerojnë, megjithatë, se ajo është bërë të paktën 10 vjet më vonë si një vepër autonome. Në dekadën e fundit të karrierës së tij, artisti filloi të favorizonte shkumësin kafe, një medium të fabrikuar.

Boucher ishte gjithashtu një gdhendës i talentuar. Boucher gdhendi rreth 180 pllaka bakri origjinale. Ai bëri shumë gravurë pas Watteau. Kështu ai ndihmoi në përhapjen e një shije për riprodhimet e vizatimeve. Kur vizatimet e tij filluan të shiten, 266 prej tyre u gdhendën në zëvendësues të pikave nga Gilles Demarteau . Këto u shtypën me bojë të kuqe, kështu që u ngjanin vizatimeve me shkumës të kuq, të cilat mund të kornizoheshin si foto të vogla. Ato më pas mund të vareshin në hapësirat e vogla bosh të paneleve të dekoruara me kujdes të banesave luksoze.

Përgatiti:Albert Vataj

Restaurohet Muzeu Etnografik i Krujës, Gonxhja: Trashëgimia kulturore mbështetje për ekonominë

Muzeu Etnografik i Krujës, i financuar nga Bashkimi Evropian, përmes programit EU4Culture, hapi dyert e tij për publikun.

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Restaurohet Muzeu Etnografik i Krujës, Gonxhja: Trashëgimia kulturore mbështetje për ekonominë

Muzeu Etnografik i Krujës, i financuar nga Bashkimi Evropian, përmes programit EU4Culture, hapi dyert e tij për publikun.