Ambasadori Japejl shfleton dorëshkrimin e librit për kompozitorin e njohur slloven Bojan Adamič

Libri mbi jetën plot pasion në Shqipëri të kompozitorit Bojan Adamič do të botohet në muajin tetor.


Ambasadori i Sllovenisë në Shqipëri, Peter Japelj, së bashku me Prof. Vasil S. TOLE, nënkryetar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë dhe Alda Bardhyli, Drejtore e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, kaluan dorëshkrimin e librit për kompozitorin e njohur slloven Bojan Adamič i cili shpenzoi dy vite të jetës së tij në Shqipëri.

Kompozitori i shquar slloven Bojan Adamic (1912-1995), ishte pjesë e jetës muzikore shqiptare të pas Luftës së Dytë Botërore, falë qendrimit të tij në Shqipëri, në vitet 1947/1948.

Ishte një ide e ministres së Kulturës Elva Margariti që gjithë letrat që Adamiç shkroi nga Shqipëria, të shiheshin si një mënyrë,për të ndërtuar një libër mbi këtë figurë madhore, por dhe për të dhënë një tablo të një jete të pasur kulturore të Shqipërisë së para viteve 50-të, është një vlerë mbi pasurinë shpirtërore e kulturore që historia jonë mbart.

POSTIMI I AMBASADES SLLOVENE

Ambasadori Peter Japelj, së bashku me Prof. Vasil S. TOLE, nënkryetar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë dhe Alda Bardhyli, Drejtore e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, kaluan dorëshkrimin e librit për kompozitorin e njohur slloven Bojan Adamič ?? i cili shpenzoi dy vite të jetës së tij në Shqipëri. Libri për këtë fragment të jetës së Maestro Adamiçit do të botohet në tetor.

Ambassador Peter Japelj, together with Prof. Vasil S. TOLE, Vice President of the Albanian Academy of Sciences and Alda…

Posted by Veleposlaništvo Slovenije v Tirani / Ambasada e Sllovenisë në Tiranë on Monday, June 12, 2023

Autorët e librit janë akademiku Vasil S. Tole dhe studiuesen e njohur sllovene prof. Darja Koter.

POSTIMI I AKDEMIKUT TOLE

? Së shpejti një libër i imi për kontributin e kompozitorit të shquar slloven Bojan Adamic (1912-1995), në jetën muzikore shqiptare të pas Luftës së Dytë Botërore, falë qendrimit të tij në Shqipëri, në vitet 1947/1948.

Një histori tërësisht e panjohur, e cila pret të zbulohet në rradhe të parë për muziktarët por edhe për publikun e gjerë në Shqipëri dhe Slloveni!

Libri do të ketë bashkautore studiuesen e njohur sllovene prof. Darja Koter e cila do të shkruajë për jetën dhe veprën e Bojan Adamiçit.

#bojanadamic

? Së shpejti një libër i imi për kontributin e kompozitorit të shquar slloven Bojan Adamic (1912-1995), në…

Posted by Vasil Sofokli Tole on Friday, June 9, 2023

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku

Global 360

Osmani në Turqi për Forumin Diplomatik të Antalias

Me ftesë të Presidentit Recep Tayyip Erdogan, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Turqi

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku