Ermonela Jaho, masterclass në çeljen e “Akademisë Teatrale”

Sopranoja shqiptare me famë ndërkombëtare, Ermonela Jaho është rikthyer në Teatrin e Operas dhe Baletit për të kontribuar me një masterclass në çeljen e “Akademisë Teatrale”


Sopranoja shqiptare me famë ndërkombëtare, Ermonela Jaho është rikthyer në Teatrin e Operas dhe Baletit për të kontribuar me një masterclass në çeljen e “Akademisë Teatrale”, që do të kontribuojë në mjeshtërinë artistike të talenteve të artit klasik.

Në një prononcim për mediet për këtë eksperiencë, ajo tha se, “teatrin nuk do të na e bëjnë të huajt, nuk do ta bëjë askush tjetër, përveç nesh”.

Gjithashtu ajo u ndal dhe te sukseset në skenat prestigjioze në botë, ku duket që sopranoja Jaho ka vendosur që lidhjet me rrënjët t’i ruajë të forta.

“Shkolla jonë të jep diçka, mua më ka dhënë diçka. Më vonë unë e kam mësuar me luftë, torturë e sakrificë të madhe, kam dalë jashtë ta marr. Këtë eksperiencë është detyrimi ynë si artistë të rritur këtu, që ta sjellim këtu”, shprehet sopranoja Ermonela Jaho.

Jaho bën të ditur se bashku me drejtoreshën e Teatrit, po punojnë që “Akademia Teatrale” të kthehet në traditë.

“Qëllimi është që në bazë të kalendarit të përgatiten këta artistë të rinj shqiptarë dhe rolet në operat që ne do të programojmë të jenë këngëtarët shqiptarë”, tha Jaho.


Ajo u ndal gjithashtu dhe tek pjesëmarrja në këtë Akademi ku tha se, ftesës së hapur i janë përgjigjur një grusht artistësh shqiptarë, kryesisht nga Diaspora e Kosova.

“7-8 veta kanë ardhur nga vajzat, por është ajo dashuria për të bërë diçka për ta. Sepse të jesh artist sot është e vështirë, të bësh jetesën me art është e vështirë. Duhet ta duash, duhet të jetë një terapi, një nevojë shpirtërore”, shprehet më tej sopranoja.

Ajo rrëfen se në trajnim të rinjtë i ka trajtuar si kolegë, e përveç se u ka zbuluar disa prej sekreteve që fshihen në komponentët e një opere, prej zërit tek grimi, edhe ka marrë prej tyre emocione të forta.

“Jam përlotur prej një nga pjesëmarrësve nga Peja që vinte nga mëngjesi deri në darkë… dhe thashë ka ende shpresë! Sigurisht që edhe përgjegjësia ime është e madhe, sepse nuk ka rëndësi ku këndova dje, kush më duartrokiti, por çfarë do të lë dhe çfarë po bëj tani”, tha Jaho.

Ajo premton se në tetor do të rikthehet sërish me “Akademinë Teatrale”, dhe se do t’i përgjigjet pozitivisht dëshirës së publikut shqiptar për ta parë të performojë në këtë skenë. /ATSH

Këlcyra është qyteti më i lashtë i Shqipërisë!

DODONA, sot ka vendlindjen, shtëpinë e saj me fakte dhe argumente dhe ajo është Këlcyra.

Global 360

Osmani i uron fitoren presidentit të Turqisë, Erdogan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e zgjedhjeve presidenciale.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.