Konferencë shkencore ndërkombëtare: “Shqiptarët dhe hebrenjtë në Luftën e Dytë Botërore”

Akademia e Shkencave dhe Israeli House of Albania, konferencë shkencore për Shqiptarët dhe Hebrenjtë


Në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës (International Holocaust Remembrance Day (Shoah), më 25 janar 2023, ora 10.00, në sallën “Aleks Buda”, Akademia e Shkencave e Shqipërisë dhe Israeli House of Albania do të organizojnë: Konferencë shkencore ndërkombëtare me temë “Shqiptarët dhe hebrenjtë në Luftën e Dytë Botërore”.

I. Përshëndetje dhe fjalë rasti:

► Akad. Skënder Gjinushi, Kryetar i Akademisë së Shkencave (anëtare e Lëvizjes Kundër Antisemitizmit / Combat Anti-Semitism Movement dhe pjesëtare e International Holocaust Remembrance Alliance – IHRA);
► Sh. E. Galit Peleg, Ambasadore e Shtetit të Izraelit në Shqipëri.

II. Kumtime:

Seanca e parë: 10.00-11.30
Drejtojnë seancën: Pëllumb Xhufi, Felicita Jakoel
1. Pëllumb Xhufi, Hebrenjtë në Àrbërin e shekujve të Mesjetës;
2. Felicita Jakoel, Dëshmi të dorës së parë për hebrenjtë në Shqipëri;
3. Arben Cici, Shqipëri – Izrael: aspekte diplomatike dhe sfida;
4. Artan Puto, Politikat e administratës shtetërore shqiptare ndaj hebrenjve në gjysmën e dytë të viteve 1930;
5. Shaul Yanai, Holocaust research in the world – a view from Israel;
6. Monika Stafa, Ardhja e hebrenjve në Shqipëri ndërmjet dy luftërave.
Seanca e dytë: 12.00-13.30
Drejtojnë seancën: Marenglen Kasmi, Ido Zelkovitz
1. Pranvera Dibra, Roli i legatave diplomatike shqiptare për lehtësimin e ardhjes së hebrenjve në Shqipëri në vitet 1930;
2. Àt Gazmend Tinaj, Izraeli sot me sytë e një pelegrini shqiptar;
3. Ido Zelkovitz, Hajj Amin Al-Husayini in the service of Nazi Germany: bringing the Palestinian-Israeli conflict to the Balkan;
4. Marenglen Kasmi, Qendrimi i shqiptarëve në Kosovë ndaj hebrenjve;
5. Aleksandr Russakov, Gjuhët e hebrenjve të Evropës nga pikëpamja e teorisë së kontakteve gjuhësore;
6. Andi Pinari, Ilira Sulo, Riatdhesimi i hebrenjve në mbarim të luftës së ftohtë;
7. Shaban Sinani, Hebrenjtë dhe shqiptarët në rrjedhë të kohërave përmes dëshmish antropologjike;
8. Alban Reli, Perspektiva për studimin e Holokaustit në Shqipëri.
Përkujdesës i veprimtarisë: prof. dr. Shaban Sinani
Koordinator: dr. Arben Skënderi

Sulmi kibernetik nga Irani, Shqipëria plan strategjik për sigurinë e informacionit

Autoritetet publikuan sot planin strategjik për sigurinë e informacionit, pas sulmit kibernetik të ardhur prej Iranit

Global 360

A do të ndikojë tërmeti në zgjedhjet e 14 majit në Turqi?

Erdogan ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme tre-mujore pas katastrofës së tërmetit vdekjeprurës.

Diplovista

Ambasadori Alastair King-Smith: Shqipëria historikisht është lidhur me Mbretërinë e Bashkuar

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar Alastair King-Smith, në një intervistë mbrëmjen e sotme për Grida Dumën në “Top Story”, ka…

Gjeopolitika

Erdogan: Nuk ka anëtarësim në NATO për Suedinë!

Deklarata e vjen pas protestës së mbajtur në Stokholm, ku u dogj edhe një kopje e Kuranit, librit të shenjtë…

OPED

“Serbia 2022”, në gjunjë nga Moska dhe barikadat antiperëndimore!

Gjeneral Piro Ahmetaj është ekspert për SK, Rajonin dhe NATO, Zv/Pesident i Këshillit të Atlantikut dhe Ish: Këshilltar i Presidentit të…

Profil

Mit’hat Frashëri, avokati i shquar i Shqipërisë

Kemi marrë nga një shqiptar i Amerikës, Z. Lumo Skëndo, një thirrje në favor të pavarësisë së vendit të tij…

Masmedia

Si shpëtoi për 30 vjet Matteo Messina Denaro, kryemafiozi i Cosa Nostra

Kreu i Cosa Nostra-s dhe i arratisuri kryesor italian nuk gjendej prej 30 vitesh, edhe pse tashmë diheshin shumë gjëra…