Zonja e Parë, Armanda Begaj, merr pjesë në ecjen simbolike “Tetori Rozë”

Zonja e Parë, Armanda Begaj, bashkëshortja e presidentit Bajram Begaj, ka marrë pjesë sot në aktivitetet e organizuara nga Shoqata Kristiane e Grave Shqiptare (YWCA) në Berat nën moton “Fjongo Rozë me kujton”


Zonja e Parë, Armanda Begaj, bashkëshortja e presidentit Bajram Begaj, ka marrë pjesë sot në aktivitetet e organizuara nga Shoqata Kristiane e Grave Shqiptare (YWCA) në Berat nën moton “Fjongo Rozë me kujton”, në kuadër të muajit ndërgjegjësues për luftën ndaj kancerit të gjirit.

Pjesë e këtyre aktiviteteve ishte edhe ecja simbolike që synon solidarizimin dhe ndërgjegjësimin e grave dhe vajzave, lidhur me këtë sëmundje dhe u bën thirrje atyre për të mos lënë pas dore kontrollet periodike që ndihmojnë në diagnostikimin në kohë të sëmundjes.

Ecja simbolike nisi në Urën e Goricës në Berat dhe vazhdoi deri në pedonalen në qendër të qytetit. Asaj iu bashkuan edhe Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, zëvendësshefja e UNICEF-it në Shqipëri, Edina Kozma, kryetari i Bashkisë së Beratit, Ervin Demo, si dhe personalitete të tjera të jetës politike e publike.

Më pas Zonja e Parë Armanda Begaj, i dorëzoi trofeun simbolik “Vullnetar i Fiongos Rozë”, poetes shkodrane Arjola Zadrima për përballimin me dinjitet të sëmundjes dhe kthimin në simbol të kurajës për gra dhe vajza të tjera që përballen me këtë sfidë të vështirë.

“Me këtë çmim të “Vullnetarit të fjongos rozë” të falënderojmë që me dashurinë tënde për jetën ke vendosur ta jetosh çdo ditë atë si një sfidë, si një trofe dhe të frymëzosh cilindo nga ne për t’u bërë jo vetëm me njëra-tjetrën, por të gjithë bashkë, nënë, babë, grua, burrë, motër, vëlla, bija, bij, mikesha e miq që me kurajë, optimizëm e energji pozitive të luftojmë së bashku për jetën”, u shpreh Begaj.

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku

Global 360

Osmani në Turqi për Forumin Diplomatik të Antalias

Me ftesë të Presidentit Recep Tayyip Erdogan, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Turqi

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku