Dita e ujit të bekuar, Margariti sjell ikonën që paraqet pagëzimin e Jezu Krishtit

Ikona është realizuar rreth 1812-14 nga Joan Çetiri


Ministrja e Kulturës, Elva Margariti solli në vëmendje ikonën që paraqet pagëzimin e Jezu Krishtit nga dora e Johan Pagëzorit mbi lumin Jordan, që është e ekspozuar në Berat, me rastin e Ditës së Ujit të Bekuar.

Margariti thekson se kjo ikonë është realizuar në vitet 1812-1814.

“Në Ditën e Ujit të Bekuar, që festohet prej shekujsh me madhështi në qytetin e Beratit, veçojmë ikonën që paraqet pagëzimin e Jezu Krishtit nga dora e Johan Pagëzorit mbi lumin Jordan”, tha Margariti.

“Realizuar rreth 1812-14 nga Joan Çetiri, ikona është pjesë e ikonave të vogla (festive) në ikonostasin e katedrales “Fjetja e Shën Mërisë”, sot Muzeu Ikonografik “Onufri””, shkruan Margariti.

“Ajo është e ekspozuar dhe mund të admirohet nga vizitorët e shumtë të muzeut”, thekson Margariti.

Lexo më shumë nga

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…

Global 360

Osmani: Të mbështetet Ukraina, të mos shpërblehet agresioni i Rusisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka mbajtur fjalimin përmbyllës në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër ku morën pjesë…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…