Elsa Ekonomi, 50 vite në arsim

ELSA EKONOMI është spala e orkestrës gjigande të arsimit, melodia e së cilës, vazhdon të ndjehet po aq e ëmbël


Nga BUJAR QESJA, “Mjeshtër i Madh”

Kolegia ime, gazetarja me përvojë, profesionalisht gjithnjë në rritje, nga fisi me emër i Ballhysëve, e angazhuar në vite në disa media televizive, e tash e vendosur në pozicionin parësor, të portalit të njohur vendas “DurrësLajm” Mila Ballhysa, ka realizuar shumë intervista në praktikën e saj të punës.

Por kjo me mësuesen e njohur, që i kaloi gjysmë shekulli në arsim Elsa Ekonomi, mbetet nga më të veçantat, nga më tërheqëset. Është e premte, 15 shtator 2023. Në teatrin ” A. Moisiu”, në tempullin e vetëm kulturor të Durrësit, është dhënë premiera e filmit dokumentar : “Elsa Ekonomi 50 vite në arsim”.
Dhe intervista e Ballhysës pikërisht, i mëshonte këtij evenimenti të rëndësishëm, jo vetëm për zysh Elsën, por edhe për arsimin në Durrës dhe më tej.

Suksese! Shumë arritje! Shumë punë dhe mund! Ngarkesa të pazakonta! Vështirësi sa të duash. Këto ka kaluar dhe ka ndjerë në 50 vite arsim ELSA EKONOMI HILA. “Shqiponja” e Mihal Ekknomit, fluturoi shumë lart në qiellin e kaltër të mirësisë dhe bukurisë shpirtërore, të një zonje të rrallë dhe me aftësi mbase edhe unikale, për cilësitë që bart të arsimit në Durrës.

Në foto, gazetarja e njohur Mila Ballhysa, duke intervistuar personaliteten e arsimit Elsa Ekonomi.

 

ELSA EKONOMI, është spala e orkestrës gjigande të arsimit, melodia e së cilës, vazhdon të ndjehet po aq e ëmbël, po aq e bukur, po aq tërheqëse sa edhe më parë.

Dhe këtë melodi, të kësaj 50 vjeçareje në arsim, e pati për fat, e pati si një tregues të epërm të karrierës së saj, kolegia dhe mikesha ime e respektuar Mila Ballhysa, për ta vendosur si muzikë të përkryer, në ballinën publikuese të portalit tonë aq të dashur ” DurrësLajm”.

Një binom që e bën më të rëndë lapsin tim, më të përqëndruar e sigurisht më nderues, kur vendos në majën e tij pamjen e mrekullueshme, ku paraqitet gazetaria Mila Ballhysa, në intervistën me personaliteten e arsimit, të bijën e “mbretit” të mësimdhënies kombëtare, të të madhit, të të pashuarit MIHAL EKONOMI – Elsa Ekonomi Hila.

” 50 vite në arsim” të Elsa Ekonomit. “DurrësLajm”, si zakonisht e vetmja media e shkruar dhe në video, që nuk len të rrëshkasë në humbëtirën e heshtjes , nga eventet më të spikatura të arsimit durrsak në vite.

Kujtojmë, që është dhënë premiera e filmit dokumentar, kushtuar 50 viteve në arsim të Elsa Ekonomit, e vendosur me meritë në llozhën qendrore të mësimdhënies dhe kulturës arsimore në Durrës.

Bujar Qesja
Durrës: 17 shtator 2023

Lexo më shumë nga

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…