“Shqipëria” sheh sërish krenare mbi Sheshin Skënderbej!

Jemi të lumtur që me përmbylljen e kësaj pune voluminoze, mundësuar nga #EU4CULTURE, hapëm Javët Kulturore Ndërkombëtare.


Nga Elva Margariti, Ministre e Kulturës

🇦🇱 “Shqipëria” sheh sërish krenare mbi Sheshin Skënderbej!

👉🏼 Pas një pune të gjatë e të kujdesshme restauruese, zëvendësimit pjesëz pas pjesëze me të njëjtat materiale të 40 viteve më parë përuruam mozaikun-simbol të Muzeut Historik Kombëtar.

🇪🇺 Së bashku me ambasadoren e BE-së Christiane Hohmann, përfaqësues të trupave diplomatike në Tiranë, UNOPS e qytetarëve që na u bashkuan në festën tonë rizbuluam veprën e artistëve Vilson Kilica, Anastas Kostandini, Aleksandër Filipi dhe Josif Droboniku.

Jemi të lumtur që me përmbylljen e kësaj pune voluminoze, mundësuar nga #EU4CULTURE, hapëm Javët Kulturore Ndërkombëtare.

EU4Culture Albania
European Union in Albania
UNOPS

Lexo më shumë

Këlcyra është qyteti më i lashtë i Shqipërisë!

DODONA, sot ka vendlindjen, shtëpinë e saj me fakte dhe argumente dhe ajo është Këlcyra.

Global 360

Osmani i uron fitoren presidentit të Turqisë, Erdogan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e zgjedhjeve presidenciale.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.