“Atje ku dielli lind dy herë”, libri i Namik Dokles do të prezantohet në Bullgari

Libri do të prezantohet nga Tzeta Popova, redaktore e botimit bullgar të librit.


“Atje ku dielli lind dy herë” (Vajzat e Mjegullës), i autorit Namik Dokle, do të prezantohet në Sofje në një event të organizuar nga rrethi kulturor Balkan.Family së bashku me Institutin e Gjuhës Bullgare “Prof. Lyubomir Andreychin” pranë Akademisë Bullgare të Shkencave Българска академия на науките – БАН dhe Shoqërisë Kulturore Arsimore “Ognishte” (“Vatra”).

Lajmin e jep Ambasasda Shqiptare në Bullgari.

“Atje ku dielli perëndon dy herë” (Vajzat e Mjegullës), i autorit Namik Dokle, do të prezantohet në Sofje në një event…

Posted by Albanian Embassy in Sofia / Ambasada Shqiptare në Sofje on Sunday, April 9, 2023

Libri do të prezantohet nga Tzeta Popova, redaktore e botimit bullgar të librit.

Përkthimi i këtij libri në gjuhën bullgare, menjëherë pas prezantimit të “Secili çmendet simbas mënyrës së vet” është një tjetër kontribut në prezantimin e letërsisë shqipe për publikun bullgar.

Gjatë prezantimit do të ketë një recital të artistit të Teatrit Kombëtar “Ivan Vazov” Leart Dokle.

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…

Global 360

Gërvalla: Përshpejtim i procesit të anëtarësimit në BE për ruajtjen e paqes në rajon

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla, mori pjesë në takimin e grupit “Miqtë e Ballkanit…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…