Pesë perfitime nga konsumi i kuinoas

kuinoa mund te ndihmoj ne permiresimin e nivele te triglicerideve e sheqerit ne gjak.


Nga Blerina Bombaj, dietologe

Pesë perfitime nga konsumi i kuinoas

1️⃣ Mund te ul rrezikun ndaj semundjeve kronike – Kuinoa eshte e pasur me fitonutriente me veti antiinflamatore, te cilat mund te jane te dobishme per shendetin e njeriut ne parandalimin e semundjeve.

2️⃣ Mund te ndihmoj ne humbjen e kileve te teperta- Kuinoa permban nivele te larta te fibrave e me shume proteine sesa orizi, gje qe e ben te dobishem per mbajtjen nen kontroll te peshes.

3️⃣ Mund te ndihmoj ne mbajtjen nen kontrollt te niveleve te sheqerit ne gjak- Pavaresisht se me shume studime jane te nevojshme, disa prej tyre kane treguar se kuinoa mund te ndihmoj ne permiresimin e nivele te triglicerideve e sheqerit ne gjak.

4️⃣ Eshte i pershtatshem per ata qe vuajne nga intoleranca ndaj glutenit dhe semundja e celiakise.

5️⃣ Mund te permiresoj shendetin e zorres- Studimet tregojne se kuinoa mund te permiresoj shendetin e zorres duke rritur diversitetin e baktereve te mira e duke reduktuar simptomat inflamatore te semundjeve si koliti.

Lexo më shumë nga

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…