Promovohet libri i Fatos Tarifës, “Eksepsionalizmi Amerikan dhe Lidershipi Global i Shteteve të Bashkuara”

Në këtë promovim mori pjesë kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani si dhe figura të shquara të politikës, diplomacisë, deputetë etj.


Mbrëmjen e sotme nga Akademia Shqiptare e Arteve dhe e Shkencave u përurua libri “Eksepsionalizmi Amerikan dhe Lidershipi Global i Shteteve të Bashkuara” i sociologut dhe diplomatit të njohur, Prof. Fatos Tarifa.


Në këtë promovim mori pjesë kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani si dhe figura të shquara të politikës, diplomacisë, deputetë etj.

Ministri Hasani e cilësoi botimin e Tarifës një kontribut të vyer.

“Një kontribut i vyer i sociologut dhe ambasadorit Tarifa, për njohjen sa më gjithëpërfshirëse të zhvillimit të SHBA – ve nga pikëpamja sociologjike dhe historike”, u shpreh Hasani në një reagim.

Ndërsa kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla tha se, botimi i profesor Tarifës është një libër shumë i mirë dhe shumë i dobishëm.

““Eksepsionalizmi Amerikan dhe Lidershipi Global i Shteteve të Bashkuara”. Një libër shumë i mirë dhe shumë i dobishëm, shkruar nga sociologu dhe diplomati i njohur, Prof. Fatos Tarifa, u përurua mbrëmjen e sotme nga Akademia Shqiptare e Arteve dhe e Shkencave. Amerika u lind në liri dhe si demokracia më e madhe dhe më e fuqishme e botës vazhdon të jetë një ëndërr, një shans, një komb që zbulon vazhdimisht vetveten për të gjithë kombet që aspirojnë demokracinë, lirinë dhe paqen”, theksoi Nikolla.

Lexo më shumë nga

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA