“Ukraine-South East Europe Sammit” në Tiranë, ambasadori Canaj takon homologun ukrainas

Ambasadori i Shqipërisë në Serbi, Dr. Bardhyl Canaj zhvilloi një takim me ambasadorin e Ukrainës në Serbi, Volodymyr Tolkach.


Ambasadori i Shqipërisë në Serbi, Dr. Bardhyl Canaj zhvilloi një takim me ambasadorin e Ukrainës në Serbi, Volodymyr Tolkach.

Ambasadori ukraianas, sipas njoftimit të ambasadës shqiptare, vlerësoi tejet pozitivisht nismën e KM të Shqipërisë, Z.Rama, për organizimin e “Ukraine-South East Europe Sammit”, që do të mbahet në Tiranë, në datën 28 Shkurt.

Ambasadori Tolkach shprehu konsideratat e larta për qëndrimet e përhershme të Shqipërisë kundër pushtimit rus të territoreve ukrainase, veçanërisht ato në premisat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

POSTIMI I AMBASADËS SHQIPTARE NË SERBI

Bashkëbisedim konstruktiv me Ambasadorin e Ukrainës në Serbi, Z. Volodymyr Tolkach, i cili vlerësoi tejet pozitivisht nismën e KM të Shqipërisë, Z.Rama, për organizimin e ‘Ukraine-South East Europe Sammit’, që do të mbahet në Tiranë, në datën 28 Shkurt. Ambasadori Tolkach shprehu konsideratat e larta për qëndrimet e përhershme të shtetarëve e diplomacisë së Shqipërisë kundër pushtimin rus të territoreve ukrainase, veçmas ato në premisat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, si dhe ndihmat humanitare, shëndetësore e të mbrojtjes ndaj popullit të Ukrainës.

Bashkëbisedim konstruktiv me Ambasadorin e Ukrainës në Serbi, Z. Volodymyr Tolkach, i cili vlerësoi tejet pozitivisht …

Posted by Embassy of Albania in Belgrade on Friday, February 9, 2024

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…