Mes katër rrugëve

“Mes katër rrugicave hesht në mëngjes…”Nga Dritëro Agolli

Mes katër rrugëve

Mes katër rrugicave hesht në mëngjes.
Të shkoj nga e majta, të ngas nga e djathta?
A ndofta më mirë të pres
Ashtu si heroi në përrallat e lashta.
Jam lodhur.

Më duhet patjetër të gjej një njeri
Këtu në gurore ku rrahën çekiçët,
Të nisem në gjurmët e tij,
Mbështetje ta kem, mos më bjerë të fikët.
Jam lodhur.

Ai e di mirë se ç’rrugë të mbaj,
Veç dua të vijë e pas tij të mbështetem.
Në vend kur të arrijmë pastaj,
Të kthehet nga erdhi, të mbetem i vetëm.
Jam lodhur.

26 gusht 1998

(Libri “Prit edhe pak“)

(Marrë nga faqja në Facebook e Elona Agolli)

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.

Global 360

Përqafimi i paqes i Papa Franceskut me një palestinez dhe një izraelit

Duartrokitje të mëdha nga e gjithë Arena e Veronas, në këmbë të gjithë pas përqafimit të Papa Françeskut me dy…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.