Operacioni disaorësh, Balla: Shpëtohen alpinistët kroatë të bllokuar në majën e Jezercës

Gjatë operacionit të kërkim-shpëtimit është bërë e mundur edhe nxjerrja e trupit të pajetë të një shtetaseje


Alpinistët kroatë të bllokuar në majën e Jezercës janë shpëtuar pas një operacioni disaorësh nga Policia e Shtetit në bashkëpunim me Shërbimin e Urgjencës, Forcat e Armatosura dhe Repartin e Kërkim-Shpëtim të Republikës së Kosovës.

Lajmi u bë i ditur nga ministri i Brendshëm, Taulant Balla në një postim në rrjetet sociale, i cili theksoi se grupi i alpinistëve kishte hyrë nga territori i Malit të Zi dhe kishin mbetur të bllokuar në majën e Jezercës.

Balla informoi “pesë nga alpinistët kroatë të asistuar nga Shërbimi i Kërkim-Shpëtimit Malor të Kosovës, po kthehen tek e mjetet e tyre, në territorin e Malit të Zi. Ndërsa dy turistë të tjerë u transportuan me ndihmën e helikopterit në qytetin e Bajram-Currit”.

“Gjatë operacionit të kërkim-shpëtimit është bërë e mundur edhe nxjerrja e trupit të pajetë të një shtetaseje, e cila kishte humbur jetën si pasojë e rrëshqitjes në një zonë të thepisur dhe me borë”, tha Balla.

Shtetasja që ka humbur jetën është Z. L., 43 vjeçe. Për shkak të terrenit të thepisur malor, ka rrëshkitur nga një lartësi dhe për pasojë humbi jetën.

Lexo më shumë nga

Gazheli: Porto Romano, pikë orientimi për tregun rajonal

Volumet e përpunuara për muajin prill, priten të arrijnë në 270 mijë tonë kargo të ngurta dhe në 120 mijë…

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Gazheli: Porto Romano, pikë orientimi për tregun rajonal

Volumet e përpunuara për muajin prill, priten të arrijnë në 270 mijë tonë kargo të ngurta dhe në 120 mijë…