Lotët e kuq të trëndafilit!

“Pashë për të fundit herë fytyrën e bukur të nënës, me petale si zemra të vogla tek dilnin nga fryma e tim eti…”


Nga Marash Mirashi

LOTËT E KUQ TË TRËNDAFILIT

Kur nëna
e la për herë të fundit oborrin
ndieva përmalljen e hardhive,
pashë lotët e kuq të trëndafilit
në verandë,
e im atë që besonte
se jeta e tij kish qenë
një shije e thellë parfumi
të kuqrremtë
si perëndim.
Ndieva meshën e trëndafilave
dhe një puhizë ere
që u mësonte dallëndysheve
Ave Marinë.
Pashë për të fundit herë
fytyrën e bukur të nënës
me petale
si zemra të vogla
tek dilnin nga fryma e tim eti
si e vetmja mënyrë
që ai kish zgjedhur
për t’u ndarë
me dashurinë.

Lexo më shumë nga

Restaurohet Muzeu Etnografik i Krujës, Gonxhja: Trashëgimia kulturore mbështetje për ekonominë

Muzeu Etnografik i Krujës, i financuar nga Bashkimi Evropian, përmes programit EU4Culture, hapi dyert e tij për publikun.

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Restaurohet Muzeu Etnografik i Krujës, Gonxhja: Trashëgimia kulturore mbështetje për ekonominë

Muzeu Etnografik i Krujës, i financuar nga Bashkimi Evropian, përmes programit EU4Culture, hapi dyert e tij për publikun.