Kodheli me përfaqësuesin e “UN Women”: Shqipëria mbështet luftën ndaj pabarazisë gjinore

Kryetarja e Komisionit për Politikën e Jashtme në Kuvend, u takua me përfaqësuesin e “UN Women”, Michele Ribotta.


Deputetja e Partisë Socialiste, njëherazi Kryetare e Komisionit për Politikën e Jashtme në Kuvend, u takua të mërkurën me përfaqësuesin e “UN Women”, Michele Ribotta.

Kodheli ka ndarë përmes një postimi në rrjetet sociale, detaje mbi takimin e zhvilluar në Tiarnë, në ambientet e kryesisë së Kuvendi, ku në fokus ishte siguria dhe paqja.

“Diskutuam sot me shumë kënaqësi me z. Michele Ribotta, përfaqësuesin e “UN Women” në Shqipëri mbi angazhimin e grave në çështje të sigurisë dhe paqes”, shkruan Kodheli.

“Qeveria ka miratuar së fundmi Planin e Dytë të Veprimit në kuadër të zbatimit të Rezolutës 1 325 të OKB-së që synon të arrijë standardet e duhura sa i përket luftës ndaj pabarazisë gjinore, ndaj shkëmbimi me ekspertët e fushës mbetet i një rëndësie të veçantë”, përfundon Kodheli postimin e saj, ndërsa ndan dhe disa foto nga takimi.

Shqipëria dhe Gjermania, marrëveshje për menaxhimin e rreziqeve nga ndryshimet klimatike

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro dhe ambasadori Karl Bergner nënshkruan marrëveshjen “ALBAdapt”

Global 360

Biden dënon dhunën politike, pas atentatit kundër Trump

Presidenti i SHBA Joe Biden ka dënuar dhunën politike pas një sulmi në mitingun e ish-presidentit Donald Trump.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Shqipëria dhe Gjermania, marrëveshje për menaxhimin e rreziqeve nga ndryshimet klimatike

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro dhe ambasadori Karl Bergner nënshkruan marrëveshjen “ALBAdapt”