Romani “Mi manchi” i Fate Velaj fiton çmimin letrar “Porta d’Oriente” në Itali

Në teatrin “Petruzzelli” të Barit, u zhvillua edicioni i 12-të i ”Porta D’Oriente” – konkursi kombëtar i letërsisë italiane.


Shkrimtari dhe diplomati Fate Velaj koleksionon një tjetër çmim prestigjioz ndërkombëtar në fushën e letrave.

Në teatrin “Petruzzelli” të Barit, Itali, u zhvillua edicioni i 12-të i ”Porta D’Oriente” – konkursit kombëtar të letërsisë italiane.

Çmimi si romani më i mirë “Saggio sulla Puglia”, u vlerësua romanin “MI MANCHI”, i ambasadorit aktual të Shqipërisë në Vjenë, Fate Veliaj.

Juria e konkursit e përbërë nga emra të shquar të letërsisë italiane, në argumentimin e çmimit, shkruante “…’Mi Manchi’ i Fate Velaj ja u mbajti frymën anëtarëve të jurisë në një kohë që sytë, ja u mbushi me lot. Në këtë essay të shkruar me një finesë fotografike dhe pikturore njëkohësisht por gjithmonë me një dashuri absolute, ai arrin që në çdo frazë e në çdo përshkrim të krijoj një afresk me ngjyra të gjalla, një metaforë të Puglias si porta kryesore e Mare Nostrum…”

Autori Fate Velaj dha edhe një intervistë televizive për mediat italiane.

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…