Gëzuar 100-vjetorin Turqi moderne!

Marrëdhëniet e Shqipërisë me Turqinë janë vëllazërore dhe të veçantat, të rëndësishme dhe strategjike.


Nga Dash Frashëri
Botues i “Tirana Diplomat”

100 vjet Turqi Moderne!

Sot, Turqia feston 100-vjetorin e themelimit të Republikës Moderne të saj.

Turqia është një nga shtetet më të fuqishme në botë, një faktor i rëndësishëm në gjeopolitikën botërore.

Nën udhëheqjen e Presidentit të respektuar, Rexhep Taip Erdogan, Turqia ka njohur një zhvillim ekonomik të jashtëzakonshëm, duke u kthyet në një fuqi eksportuese në të gjithë planetin.

Marrëdhëniet e Shqipërisë me Turqinë janë vëllazërore dhe të veçantat, të rëndësishme dhe strategjike.

Investimet turke në Shqipëri po njohin rritje të konsiderueshme dhe thelbësore.

Marrëdhëniet Diplomatike dhe veçanërisht ato ushtarake janë në kulmin e tyre.

Kontributi i Turqisë në Ballkan është një faktor stabiliteti.

Si botues i Gazetës Online “Tirana Diplomat” kam një marrëdhënie të shkëlqyer me Ambasadën e Turqisë dhe veçanërisht me Ambasadorin Tayyar Kagan Atay.

Gëzuar 100-vjetorin Turqia mike!

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…