“Voyageur”: Zbuloni mrekullitë e fshehura të Shqipërisë!

Nathalie Petit shkruan në revistën franceze të udhëtimit “Voyageur”.


Vetëm tre orë larg nga Parisi, Shqipëria ju fton të zbuloni brigjet e saj të mrekullueshme të rrethuara nga detet Adriatik dhe Jon. Një parajsë për ata që kërkojnë të kombinojnë relaksin dhe eksplorimin, shkruan Nathalie Petit në revistën franceze të udhëtimit “Voyageur”.

Një thesar i fshehur

Kjo ëndërr është një realitet në Shqipëri, një vend ballkanik që ndan kufijtë e tij me Greqinë dhe që mbetet kryesisht i panjohur për turistët e huaj.

Plazhe idilike dhe aktivitete te ndryshme

 Shqipëria është shtëpia e disa prej plazheve më të bukura në rajon.

Ksamili, me rërën e tij të imët dhe ujërat transparente, është i përsosur për not dhe zhytje.

Dhërmiu ofron pamje spektakolare me malet e tij që rrethojnë detin, ndërsa Jala është vendi ideal për ata që kërkojnë një arratisje në natyrë.

Përveç plazheve, Shqipëria është e pasur me trashëgimi kulturore dhe historike magjepsëse.

Nga shëtitjet nëpër peizazhe të pacënuara deri te vizitat në vendet historike, çdo ditë është një aventurë.

Agjencitë lokale ofrojnë turne autentike që do t’ju lejojnë të përjetoni përvoja të paharrueshme.

Koha më e mirë për të vizituar Shqipërinë

Shqipëria gëzon një klimë mesdhetare, me verë të nxehtë dhe dimër të butë, duke e bërë atë një destinacion ideal pothuajse gjatë gjithë vitit.

Periudha më e mirë për të shijuar plotësisht plazhet është nga maji deri në shtator.

Gjatë këtyre muajve, klima është e përshtatshme për aktivitete në natyrë, qoftë në plazhe apo në malet përreth.

Është gjithashtu koha e shkëlqyer për të eksploruar qytetet e vogla bregdetare dhe për të shijuar kuzhinën vendase.

Pushime të përballueshme dhe të qeta

Shqipëria është jo vetëm e bukur, por çuditërisht edhe e përballueshme.

Akomodimet, ushqimet dhe shërbimet kanë çmime shumë më të ulëta se ato të fqinjëve evropianë, duke e bërë atë destinacionin perfekt për turistët me një buxhet të limituar.

Veç kësaj, vendi mesdhetar ende i paprekur nga turizmi masiv siguron pushime të qeta, ku mund të zbuloni kulturën vendase pa turma.

Kjo është një mundësi për të përjetuar një eksperiencë autentike dhe pasuruese.

Ksamil: Plazhi parajsë me ujëra të kristalta

Dhërmi: Mes maleve dhe detit, një mjedis piktoresk

Jalë: Plazhi i egër ideal për aventurierët

Plazhet Ksamil, Dhërmi, Jalë – plazhet më të bukura dhe të larmishme.

Aktivitetet:  Ecje, udhëtime, vizita kulturore dhe historike

Periudha: Nga maji deri në shtator një klimë ideale

Buxheti: Destinacion i përballueshëm në krahasim me vendet e tjera evropiane

Bëhuni gati të zbuloni Shqipërinë, këtë perlë të fshehur që ofron shumë më tepër sesa thjesht pushime në plazh.

Një aventurë kulturore, historike dhe natyrore ju pret në këtë vend të mrekullueshëm ballkanik.

Mos e humbisni mundësinë për të përjetuar një nga destinacionet më të bukura të Evropës.

(Marrë nga ATSH)

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA