Gonxhja: 17 436 biznese të reja të regjistruara

Aktiviteti i bizneseve në vendin tonë rezulton me një rritje për sa i takon numrit të bizneseve të regjistruara në raport me ato të çregjistruara.


Aktiviteti i bizneseve në vendin tonë rezulton me një rritje për sa i takon numrit të bizneseve të regjistruara në raport me ato të çregjistruara.

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, tha sot në fjalën e mbajtur në Kuvend se, “gjatë vitit 2023, në Qendrën Kombëtare të Biznesit janë regjistruar 16 835 biznese dhe janë çregjistruar 3 329 të tilla”.

Sipas tij, numri i regjistrimit të bizneseve ka qenë më i lartë se numri i çregjistrimeve.

“Me bazë vjetore rezulton një diferencë pozitive e numrit të regjistrime prej 13 506 biznese të reja”, u shpreh ai.

Ministri theksoi se trendi pozitiv i këtij raporti ka vijuar edhe gjatë këtij fillimviti.

“Referuar statistikave të QKB-së, për periudhën janar – mars 2024, janë regjistruar 4 785 biznese dhe janë çregjistruar 855. Ndërkohë që janë regjistruar 3 930 sipërmarrje të reja fizike, juridike”, tha ministri.

Gonxhja informoi se në total, për periudhën 15-mujore (janar 2023 – mars 2024), rezulton se janë regjistruar 17 436 biznese të reja, në sistemin e tatim taksave. (ATSH)

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.