Mall shumë për “shenjtorin” tim!

“E falënderoj pa fund sot! Liria e njeriut është në shpirtin e tij”


Nga Mimoza Prifti

Personaliteti i njeriut lind, zhvillohet, konturohet ne rrethana te paracaktuara e me pas me kohen perpunohet apo adoptohet.

Packa moshes, rrethanave apo vendit, esenca e brumit eshte aty, madje me kohen forcohet.

Kur ndjen se ke te drejte, mos hesht dhe mos lejo kend te te poshteroje! Une nuk te ndjek dot, jam tere kohen maje timonit, rrugeve, ndaj duhet te jesh e drejte per veten. E vetmja keshille e drejtperdrejte e tim Ati, cdo gje tjeter vinte nepermjet humorit.

E falenderoj pa fund sot. Sa here shoh karaktere lapangjoze pa kurrefare sedre apo dinjiteti, personalitete harbute apo arrogante, servile apo manipulative me vjen peshtire, i meshiroj shume me thene te drejten.

Nuk ka me keq se te te terheqe per hunde interesi, karriera, propoganda, Partia..
Mungese totale potenciali, i afti nuk ka nevoje te serviloset, as te beje temenane e tjetrit, as te vare imazhin dhe jeten tek Partite.

Liria e njeriut eshte ne shpirtin e tij, nje shpirt i shitur s’vlen per askend e per asgje.

Mall shume per “shenjtorin” tim.

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.