Balla me ambasadoren e Japonisë: Ekspertizë për forcimin e kapaciteteve profesionale të policisë

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla takim me ambasadoren e të Japonisë në Shqipëri, Kato Kikuko.


Policia e Shtetit shqiptar do të përfitojë ekspertizë në fushën e krimeve kibernetike nga partnerët e Japonisë.

Kjo çështje u diskutua në takimin sotëm mes ministrit të Brendshëm Taulant Balla dhe ambasadores së re të Japonisë në Shqipëri, Kato Kikuko.

Në takimin e mbajtur në Ministrinë e Brendshme, Balla shprehu mirënjohjen për mbështetjen e deritanishme të Japonisë në projekte konkrete zhvillimore.

“Nënvizova nevojën për të përfituar nga eksperienca e Japonisë në forcimin e kapaciteteve profesionale të Policisë së Shtetit në fushën e krimeve kibernetike, luftën kundër lëndëve narkotike nëpërmjet trajnimeve në kuadër të Akademisë së Sigurisë”, nënvizoi ministri pas takimit.

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…