A po provokon Irani një luftë kundër SHBA-ve?

Të dielën, rebelët jemenas Huthi sulmuan luftanijen amerikane USS Carney


Të dielën, rebelët jemenas Huthi sulmuan disa anije në Detin e Kuq, duke përfshirë anijet tregtare, por edhe luftanijen amerikane USS Carney. Anijet civile u sulmuan me raketa, kurse USS Carney me dronë.

Në një betejë që zgjati një orë, destrojeri amerikan zmbrapsi dronët armiq dhe më vonë terroristët Huthi, të kontrolluar nga Irani, morën përgjegjësinë për sulmin.

Tani ekspertët po pyesin: Çfarë dëshiron të arrijë Teherani me këtë? A duan mullahët që të provokojnë një luftë kundër SHBA?

Fakt është se USS Carney është sulmuar disa herë që kur u vendos në Detin e Kuq pas sulmit të Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor. Vetëm javën e shkuar, destrojeri duhej të rrëzonte një dron iranian që po kërcënonte një aeroplanmbajtëse amerikane. Anije të tjera luftarake amerikane janë sulmuar gjithashtu- kryesisht Irani qëndron pas këtyre sulmeve.

Pas sulmit të fundit, SHBA premtoi se do të merrte në konsideratë të gjitha përgjigjet e duhura- dhe iu drejtua Iranit. “Këto sulme përbëjnë një kërcënim të drejtpërdrejtë për tregtinë ndërkombëtare dhe sigurinë detare,” tha ushtria amerikane në një deklaratë. “Ne gjithashtu kemi çdo arsye për të besuar se këto sulme, edhe pse të nisura nga Huthi në Jemen, mbështeten plotësisht nga Irani”.

Çfarë po përgatit Irani?

Eksperti Neumann: Irani mund të paralizojë rrugët tregtare

Eksperti i sigurisë, Peter Neumann nga King’s College në Londër, i sheh sulmet si një ‘lloj lufte asimetrike’ që synon të rrisë presionin ndaj Izraelit dhe SHBA-së. Si ‘ndëshkim për mbështetjen e Izraelit, një nga rrugët më të rëndësishme tregtare ndaj Perëndimit, do të mbyllet’, shpjegon Neumann. Kjo është një përpjekje për t’i shkaktuar dëme të mëdha ekonomike Europës dhe Izraelit.

Por opsione të tjera janë gjithashtu të paimagjinueshme. Për shembull, se Irani dëshiron të provokojë një reagim nga amerikanët ose të testojë linjat e kuqe të SHBA. Është madje e imagjinueshme që rebelët Huthu vepruan vetë- pa udhëzime nga Teherani. Megjithatë, Irani do të komentojë së shpejti sulmin.

Eksperti ushtarak, Michael Horowitz, nga grupi i ekspertëve ‘Le Beck International’, gjithashtu paralajmëron kundër nënvlerësimit të rëndësisë së sulmeve.

“Numri i madh i sulmeve, disa prej të cilave kanë shënjestruar anijet amerikane- pavarësisht nëse Uashingtoni dëshiron ta pranojë apo jo- ngre pyetje nëse nivel aktual i përgjigjes është adekuat,” paralajmëron Horowitz në X.

Horowitz: SHBA duhet të reagojë

“Unë e kuptoj pse SHBA nuk duan të tërhiqen në një konflikt tjetër. Por ky është një nga rastet e shumta, kur mungesa e reagimit është bërë më e rrezikshme dhe e kushtueshme se e kundërta,” thotë ai.

Sipas Horowitz, aleatët arabë të SHBA në veçanti po vëzhgojnë sjelljen e Uashingtonit. “Nëse Uashingtoni nuk është në gjendje të garantojë lirinë e lundrimit, ata do të kthehen tek ata që munden,” analizon eksperti- edhe nëse kjo do të thotë t’i kthehen armikut të madh, Iranit.

SHBA mund të reagojë ushtarakisht në Detin e Kuq pas pasur nevojë të fillojë drejtpërdrejt një luftë kundër Iranit, shpjegon eksperti. Më i imagjinueshëm është një sulm ushtarak kundër rebelëve jemenas Huthi për t’i penguar ata nga sulmet e mëtejshme ndaj anijeve tregtare.

Por një reagim i fortë i SHBA është absolutisht i nevojshëm. Nëse kjo nuk ndodh, ‘Uashingtoni do të lërë edhe njëherë një vakum që sigurisht do të shfrytëzohet nga kundërshtarët e tij- sidomos nga Irani, por jo vetëm’, thotë Horowitz. (BILD)

Lexo më shumë nga

Restaurohet Muzeu Etnografik i Krujës, Gonxhja: Trashëgimia kulturore mbështetje për ekonominë

Muzeu Etnografik i Krujës, i financuar nga Bashkimi Evropian, përmes programit EU4Culture, hapi dyert e tij për publikun.

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Restaurohet Muzeu Etnografik i Krujës, Gonxhja: Trashëgimia kulturore mbështetje për ekonominë

Muzeu Etnografik i Krujës, i financuar nga Bashkimi Evropian, përmes programit EU4Culture, hapi dyert e tij për publikun.